„Se zdravotními pojišťovnami jsme dospěli do takového bodu jednání, že jsme se včera rozhodli všechny výpovědi nechat v šuplíku. Musím ocenit přístup zdravotních pojišťoven a zejména VZP, která se k tomuto problému postavila velice kvalitně," řekl ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Vedení nemocnice jednalo o financování ohrožených oddělení a celého zařízení do úterní jedné hodiny odpolední. Hned poté oznámilo své rozhodnutí zaměstnancům. Pětatřicet lidí tak od ledna o práci nepřijde.

Rozhodnutí managementu jediného lůžkového zařízení na Jesenicku uklidnilo budoucí maminky, které se chystají v nejbližších měsících přivést na svět potomky.

„Maminky, se kterými jsem mluvila, jsou rády, že mají možnost rodit v Jeseníku," řekla Radka Trunečková, která v Mateřském centru Krteček v Jeseníku vede těhotenský kurz. Do centra dochází řada žen, které čekají druhé dítě. Pro ně by bylo značně nepříjemné, kdyby musely rodit v Šumperku nebo v Krnově a být tak daleko od svých prvorozených dětí.

Zprávu přivítali také zástupci samospráv. „Za Svaz měst a obcí Jesenicka jsem rád, že se majitel nemocnice rozhodl pokračovat dál ve čtyřoborové nemocnici a že je šance, že se do budoucna zdravotnictví na Jesenicku udrží. Pojišťovny deklarovaly, že jsou připraveny uzavřít smlouvy na dobu pěti roků. Což je dobrá stabilizační doba, aby se nemocnice dala dohromady," řekl předseda Svazu měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.

Představitelé obcí se účastnili řady schůzek s představiteli Olomouckého kraje a zdravotních pojišťoven. Dvakrát jednali s náměstkem ministra zdravotnictví a kvůli situaci v nemocnici se sešli také s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Nakonec se povedlo dohodnout koncepci budoucí pomoci. Spočívá v tom, že pojišťovny  vyslovily ochotu nemocnici zachovat a ochotu projednat individuální způsob financování nemocnice," řekl Žmolík. Od pojišťoven by tak lůžkové zařízení mělo získat více peněz.

Pomoc nemocnici nabídl také Olomoucký kraj. „Jsme připraveni poskytnout Jesenické nemocnici úvěr ve výši šest milionů korun. Jednalo by se o bezúročnou půjčku, abychom jí pomohli překlenout nejtěžší období na konci letošního roku," řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer.

Ředitel Jedlička však k nabídce kraje zatím nemůže říct konečné ano či ne. „Neznáme parametry té půjčky, nemáme žádné oficiální výstupy ze strany kraje. Půjčka jako taková navíc nic neřeší," sdělil Jedlička.

Porodnice v Jeseníku se v žebříčcích kvality ve srovnání s jinými zařízeními v České republice umísťuje na předních místech. V minulém roce zde přišly na svět přes tři stovky dětí.