Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pošleme peníze pro Romy. Jenže oni vlastně neexistují...

Jesenicko/ Šumpersko - Jako v Kocourkově si připadají starostové na Jesenicku i Šumpersku.

3.3.2009
SDÍLEJ:

Romka nebo opálená? Dotace nebo nic? (ilustrační foto)Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Z ministerstva pro místní rozvoj mohou získat až půl milionu korun na investice z programu Podpory zapojení romské komunity do života v obci.

Jenže podmínkou pro získání dotace je, že Romové tvoří více jak čtyři procenta populace obce. Háček je v tom, že starostové nemají šanci zjistit, kolik Romů v obci žije.

„Žádná evidence neexistuje, bylo by to diskriminační,“ konstatovala koordinátorka pro romskou problematiku šumperské radnice Lenka Frodlová.

Jednoznačnou odpověď nemají dokonce ani ministerští úředníci. „Podle čeho mám zjistit počet Romů? Z evidence obyvatel to nejde. Podle ní u nás žádní Romové nebydlí. A podle barvy kůže? To by byl rasismus,“ prohlásil starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

O tom, že v obci u polských hranic Romové žijí, však nepochybuje on ani krajští úředníci, kteří Bílou Vodu spolu s dalšími obcemi na Jesenicku vybrali jako vhodné pro příjemce dotace.

„Informace, která mi přišla z ministerstva elektronickou poštou, mě rozesmála a uvedla do divného rozpoložení. Je to schizofrenie. Nevím, kdy mohu pojem Rom použít, abych nečelil nařčení z rasismu,“ přidal se starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

Při pátrání v evidenci obyvatel ani on nezjistil, že by v obci žili Romové, kteří by se ke své menšině hlásili.

„Podle těchto listin je zřejmé, že u nás žádní Romové nežijí. Ze sčítání lidu z roku 2001 vyplývá, že romská národnost je u nás na stavu nula. Sami Romové se ke své národnosti oficiálně nehlásí,“ dodal Juřík. Přesto v obci s romskou komunitou pracují občanská sdružení Ester a Romodrom.

Každá žádost o dotaci podléhá přísným kritériím. I malá chyba znamená vyřazení žádosti. Starostové ale dotace využít chtějí, proto se s dotazy, o co se při vyplňování žádostí mají opřít, obrátili na kraj i poradce pro národnostní menšiny na jesenické radnici Jiřího Kovalčíka.

Podle tabulky mají obě obce nárok na dotaci. V Bílé Vodě tvoří Romové téměř šest procent obyvatel a v Uhelné dokonce přes patnáct procent občanů.

Kde k tomuto číslu koordinátor přišel, ovšem nebyl schopen vysvětlit. „Pravidla jsou nastavená tak, jak jsou. Je to velmi citlivá otázka, která nemá jasně stanovené hranice. Starostové mohou napsat žádost a ministerstvo rozhodne, jestli je oprávněná, nebo ne,“ řekl Kovalčík.

Uspokojivou odpověď neposkytlo ani ministerstvo. „Jestli jde o Roma, se nedá zjistit podle toho, jak moc je opálený,“ reagoval poradce pro romskou problematiku na ministerstvu pro místní rozvoj Josef Baláž.

Početná romská komunita žije například také ve Starém Městě na Hanušovicku. Tamní vedení radnice sice o možností získání dotace ví, ale o podání žádosti neuvažuje.

„Ve Starém Městě žijí necelé dva tisíce obyvatel, počet Romů lze odhadnout kolem stovky, takže bychom patrně podmínku splňovali. Oficiální evidence romských obyvatel ale neexistuje, navíc řada z nich má slovenské občanství. Problémy s Romy zde ovšem nejsou tak vyhrocené, takže dáváme přednost jiným dotačním titulům,“ vysvětlil starosta Starého Města Vladimír Černín (KSČM).

Danuše Krčová a Hana Kubová

3.3.2009
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení