Dvoudenní akce byla zaměřená na polytechnické aktivity a vzdělávání. „První den byl věnován legorobotice. Jednotlivé týmy základních škol stavěly roboty, kteří plní zadání, včera třeba převáželi puk. Dnešní část se věnuje řemeslným rukodělným aktivitám. Kluci u svěráku a ponku pracují se dřevem. Zadání je most, kdy dostali ilustrační obrázky smožnými technickými řešeními. Hodnotí se samotné provedení, konstrukční řešení i design,“ řekla Anna Bartošová, ředitelka Místní akční skupiny Horní Pomoraví. Tato organizace akci spolupořádá.

Mohelnický závod Hella při Dnu otevřených dveří v roce 2018.
Klíčový dodavatel pro autoprůmysl. Mohelnická Hella oslavila 30 let

Kromě soutěžní měla akademie i prezentační část. Ve velké tělocvičně se představily střední školy zaměřené na technické vzdělávání i firmy z technických oborů. Na více než třech desítkách stanovišť si mohly děti vyzkoušet virtuální realitu, 3D tisk nebo výrobu řemeslných produktů.

„Děti si mohou odnést drobnosti typu magnetky, které si sami ozdobí, gravírují do dřeva, je tu dílna stavebnice Merkur, 3D tiskárny, z nichž jedna tiskne i z čokolády. Střední škola automobilní zde má trenažér řízení auta, je možné si vyzkoušet výměnu kola. Na venkovním stanovišti je možné dalekohledem sledovat dění na slunci,“ nastínila Anna Bartošová.

Vizualizace závodu společnosti Ionway.
Nedaleko Jeseníku vznikne továrna na komponenty do baterií elektroaut

Kromě dopoledního programu, kterého se účastnilo zhruba pět set dětí z 25 škol, byl připraven i odpolední program pro rodiny. „Myšlenka je, že děti si přivedou rodiče, aby se společně zajímali o technické obory, případné budoucí zaměstnání v nich. Nepředpokládáme, že tyto věci děti s rodiči doma řeší. Chceme ukázat, že technicky zaměřená zaměstnání už dávno nejsou špinavá a podřadná. Dnešní konstruktéři, inženýři a řemeslníci si mohou vydělat pěkné peníze a být ve své práci úspěšní, dodala Anna Bartošová.