Pacienti nepotřebují žádné doporučení jako u běžného testování na koronavirus. Stačí se objednat telefonicky nebo přes e-mail.

„Zavolala jsem do ordinace a domluvila se na čase, kdy mám přijít. Sestřička mě objednala hned na další den,“ uvádí Lucie Bílková, která rychlotest podstoupila.

Cena testování je o polovinu nižší než v jedné z pražských laboratoří.

„Ekonomický zisk je v naší ambulanci jen přiměřený. Ekonom by možná řekl, že i podhodnocený. Chceme, aby testování bylo především službou lidem. Pro velký zájem pacientů z širokého okolí jsme museli objednat od dvou distributorů za jinou cenu, proto i u nás došlo k mírnému navýšení. Levnější testy měly dodací lhůtu tři týdny, což hraje v této době velkou roli,“ říká Pospíšil.

Test zachytí 94 procent pozitivních případů.

„Akutně nemocný může mít rychlotest ještě negativní, a proto není pro takového pacienta vhodný. Náš test lze za spolehlivý považovat až v době jeden týden až deset dnů po možném kontaktu s koronavirovou infekcí a zůstává pozitivním jeden až dva roky,“ míní Pospíšil.

Odběr z prstu

Odběr krve se získává z prstu.

„Sestra se mě nejdřív zeptala, kdy jsem byla naposledy nemocná. U odběrového pultu mě píchla do prstu a vzala kapku krve. Poslala mě do čekárny a za deset minut se vrátila s výsledkem. Byl negativní. S doktorem jsem v kontaktu vůbec nebyla,“ dodala Lucie Bílková.

Rychlotest provádí například i EUC Laboratoře v Praze. Za identický test u nich však zájemci zaplatí tisíc korun. V nemocnici v Brandýse nad Labem je cena ještě o 250 korun vyšší. Nemocnice zároveň posuzuje i krevní obraz a CRP. Prodej rychlotestu pro domácí použití chystá i Alza.cz. Plánovaná cena je 400 korun. Jedná se o produkt vyráběný v Číně, který čeká na certifikace v Česku nebo jiné ze zemí Evropské unie. Po schválení by měl být k dispozici do deseti dnů.

Rychlotesty na protilátky si lidé zatím musí financovat sami. Pojišťovna hradí pouze testy na aktivní přítomnost viru v těle nemocného člověka.

Autorka: Jessica Niederlová