Podle starosty Postřelmova Jana Nimrichtra (ODS) je jen otázkou času, až další kolize skončí smrtí člověka. Zabezpečení závorami je podle něj nutné. Předběžné jednání se Správou železniční dopravní cesty, která se o trať stará, se v Postřelmově konalo v pátek 17. února.

„Sdělili jsme naše požadavky na důslednější zabezpečení dvou přejezdů. Oba se nacházejí ve frekventovaných místech Postřelmova, kromě aut je na nich velký pohyb cyklistů a chodců,“ řekl postřelmovský starosta Jan Nimrichtr.

Jeden ze zmíněných přejezdů se nachází v ulici Nová v blízkosti základní školy, druhý je v ulici 1. máje. Právě v Nové ulici se vážná kolize stala minulý týden, kdy řidič osobního vozu narazil do projíždějícího vlaku. Ze zdemolovaného vozu těžce zraněného muže vyprostili záchranáři, podle mínění místních by bilance nehody byla tragická, pokud by ve voze cestovali i další lidé. Tři týdny předtím na stejném přejezdu také havaroval řidič Škody Octavie. Vlak jeho vůz odhodil stranou, takže šofér na rozdíl od auta karambol ustál bez vážnější újmy. Nehoda se na stejném místě v minulosti nevyhnula ani chodkyni, které projíždějící vlak zachytil nákupní tašku, žena zraněna nebyla.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Tomáše Drvoty jsou oba přejezdy zabezpečeny v souladu s normami.

„Při nehodách, které se staly, byla vina vždy na straně motoristů nebo chodců, kteří nerespektovali výstražná červená světla. O způsobu zabezpečení přejezdů rozhoduje Drážní úřad, na obou přejezdech stanovil vzhledem k dobrým rozhledovým možnostem pouze světelnou a zvukovou signalizaci bez závor,“ uvedl Tomáš Drvota. Starosta Postřelmova nyní chce apelovat na Drážní úřad, aby rozhodnutí změnil.
Na rizikovost přejezdů upozorňuje také Vladimír Benada, který má z domu své dcery na koleje dobrý výhled. Právě Vladimír Benada adresoval Správě železniční dopravní cesty několik ostrých stížností.

„Červená světla řadu řidičů nezastaví, domnívají se, že přes koleje stačí přejet. Několikrát jsem také viděl, že když děti na kole viděly na červenou přes koleje přejíždět auto, jely také. Je to opravdu nebezpečné,“ konstatoval Vladimír Benada.

Sám má navíc nepříjemnou vzpomínku na nehodu v Postřelmově, kdy na jiném přejezdu bez závor přes polní cestu směrem na Zábřeh havaroval čtrnáctiletý chlapec na malém motocyklu. Hoch narazil do projíždějícího vlaku a s těžkými poraněními skončil v nemocnici. „U nehody jsem byl tehdy první, chlapec na tom dobře nebyl. Kdyby tam byly závory, určitě by ho zabrzdily,“ dodal Vladimír Benada.

Tento nechráněný přejezd šanci na závory patrně nemá, nachází se v méně frekventované části obce.

Instalace závor představuje investici v řádech milionů korun, jak mluvčí Správy Železniční dopravní cesty naznačil, projekt by měl větší šanci na úspěch, kdyby se obec podílela na financování. To ale starosta Postřelmova Jan Nimrichtr vidí jako velmi problematické a hodlá kompetentní drážní instituce dotlačit k tomu, aby závory zaplatily.

PODÍVEJTE SE: Vlak narazil na přejezdu v Postřelmově do auta