VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postřelmovští horolezci zdolali vrchol Huascaránu

Postřelmov – Z náročné expedice do Peru se teprve před několika dny vrátil mladý horolezec Jakub Mikula z Postřelmova. Spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali jako letos jediní Češi druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán, který se vypíná do nadmořské výšky 6768 metrů nad mořem.

5.9.2013
SDÍLEJ:

Mladý postřelmovský horolezec Jakub Mikula spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán (6768 m. n. m.). Letos byli jedinými Čechy, kteří se dostali na vrchol.Foto: archiv Jakuba Mikuly

Do jižní Ameriky se horolezci vydali 2. srpna. Dobrodružství začalo už na letišti v Budapešti. „Let do New Yorku, přes který jsme měli cestovat, měl velké zpoždění. Hledali jsme alternativní trasu, protože jsme potřebovali odletět ještě ten den. Na letišti v Budapešti ale nikdo neuměl pořádně anglicky. Nakonec jsme letěli přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile. Byl to hodně dlouhý let," vzpomíná Jakub Mikula.

V samotném Peru se ještě před výstupem na Huascarán vydali kvůli aklimatizace na menší vrchol Nevado Pisco, vysoký 5752 metry. Nejprve byla všude zeleň, nádherná tráva a bohatá květena, která postupně mizela. Na vrchol vyráželi 8. srpna z výšky asi 4900 metrů.

Mladý postřelmovský horolezec Jakub Mikula spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán (6768 m. n. m.). Letos byli jedinými Čechy, kteří se dostali na vrchol.„Vyráželi jsme po druhé hodině ráno a pod sebou jsme viděli asi čtyřicet lidí s čelovkami. Nevado Pisco je hodně komerční kopec, kam chodí ti, jimž říkáme turisté. Najdou si dole v Huarázu agenturu, najmou vyškolené horské vůdce a osly, kteří jim vynesou veškeré vybavení. Na zdolání vrcholu jim pak ale chybí často fyzička. Nedokážu pochopit, jak si to troufnou – vydat se na vrchol a ještě zpět," říká mladý horolezec.

Když začalo svítat, objevila se před nimi hora Atesonraju v plné kráse a dole Laguna 69. „Je to nádherná laguna, jedna z nejvýše položených na světě. Na rozdíl od ostatních lagun není tyrkysová, ale nádherně modrá," popisuje Jakub Mikula.

Mladý postřelmovský horolezec Jakub Mikula spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán (6768 m. n. m.). Letos byli jedinými Čechy, kteří se dostali na vrchol.Na vrcholu Nevado Pisco si s otcem připil místní pálenkou Pisco Sur a pak se vydali opět dolů. Cestou si kvůli aklimatizaci ještě udělali asi pětadvacetikilometrový trek k Laguně 69, kterou viděli shora. To vše s pětadvaceti kilogramy výbavy na zádech.

Ještě před výstupem se oba zastavili u památníku věnovaného československé expedici, kterou v roce 1970 pod vrcholem Huascaránu pohřbilo zemětřesení.

„Je to hodně silné místo, na člověka to zapůsobí. Mohyla stojí na původním místě, kde tehdy měla naše expedice základní tábory. Našel jsem tam odfouknutý kousek trikolory, dal jsem si ji do batohu a vynesl ji symbolicky na vrchol Huascaránu," říká Jakub Mikula.

Na samotný Huascarán vyráželi oba Češi z vesnice Musho. Od ní bylo potřeba nastoupat tisíc výškových metrů do základního tábora. „Šlo se eukalyptovým lesem, z něhož místní domorodci dělají výborný čaj. Na zádech jsme nesli veškeré vybavení, protože chodíme Messnerovým stylem, což znamená, že si celou cestu neseme veškerý materiál sami. Bylo vedro a všude prach. Pak jsme se dostali do horské džungle, kterou jsme dorazili až do základního tábora," popisuje začátek cesty Jakub.

Mladý postřelmovský horolezec Jakub Mikula spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán (6768 m. n. m.). Letos byli jedinými Čechy, kteří se dostali na vrchol.Druhý den vstali v šest hodin ráno plní odhodlání. „Věděli jsme, že nás čekají skalnaté plotny, ve kterých ale člověk na krátké vzdálenosti nastoupá hodně výškových metrů. Bylo to už opravdové lezení," pokračuje Jakub.

Právě ten den přišly první zdravotní komplikace. Jeho táta si při opírání o skálu nešťastně zhmoždil palec, který mu rychle otekl. Jakub mu ho zavázal, ale o chvíli později sklouzl po kameni a s těžkým batohem na zádech spadl tak, že si vyvrátil kotník.

„Byla to obrovská bolest, nemohl jsem stoupnout na špičku a čekalo nás lezení v ledovci právě po špičkách. Zkusil jsem kotníkem škubnout a podařilo se mi ho vrátit zpátky, hrozně to ale bolelo," popisuje první potíže horolezec.

V Moraine Campu ve výšce 4900 metrů zůstali dva dny. Pak pokračovali do tábora ve výšce 5200 metrů, který leží už na ledovci. Cestou museli překonávat velké trhliny. Další den stoupali do sedla Garganta Camp v šesti tisících metrech. „Museli jsme vyrazit brzy ráno, dokud je ještě zima. Hrozí tady pády lavin nebo kusů ledu, hodně horolezců to zabilo," upozorňuje Jakub.

Pak už začala příprava na útok na vrchol. „Vstali jsme o půlnoci. Museli jsme si uvařit, udělal jsme rýži a kuřecí maso, ale oba jsme neměli chuť. To je vždycky problém, protože když se člověk nenají, není mu dobře fyzicky ani psychicky," říká horolezec.

Vycházeli kolem třetí hodiny ráno, mrzlo a foukal silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až sto kilometrů za hodinu. Jakubovi se udělalo špatně a pomohl mu až čaj a hroznový cukr.

Psychicky jim pak pomohlo, že začali docházet skupinu, která vyrážela o dvě hodiny dříve. „I když jsem měl kuklu, větrem mi omrzaly tváře. Byl tam těžký úsek se sklonem osmdesát až devadesát stupňů, kde se lezlo v čistém tvrdém ledu. Poprvé v životě jsem lezl na dvou předních hrotech boty a dvou cepínech," popisuje Jakub nejnáročnější pasáž.

Mladý postřelmovský horolezec Jakub Mikula spolu se svým otcem Zdeňkem zdolali druhý nejvyšší vrchol And – Huascarán (6768 m. n. m.). Letos byli jedinými Čechy, kteří se dostali na vrchol.V 6400 metrech museli přeskočit asi dvoumetrovou ledovcovou trhlinu a jak říká Jakub, to byl ten pravý adrenalin. Pak je čekalo asi tři sta metrů na vrchol, kde si razili stopu sněhem, jenž dosahoval po kolena. Když mysleli, že už jsou nahoře, objevil se další horizont…

Na vrcholu Huascaránu stanuli 17. srpna v 10.04 hodin peruánského času. Pobyli zde jen asi dvacet minut, aby pořídili fotky a video. Víc jim ledový vítr nedovolil. Ten den byli jediní, kdo se na vrchol dostal. Jakub tady nechal část trikolóry, kterou našel u památníku československých horolezců. Na jejich počest.

Pak se vydali dolů. „Cestou jsme viděli, jak vypadla obrovská lavina velká jako rodinný dům a dopadla na cestu, po níž jsme měli jít," doplňuje Jakub. Druhý den vyšli ráno v šest hodin z nadmořské výšky šest tisíc metrů a za osm hodin sešli až do vesnice na úpatí hory, z níž před několika dny vyráželi.

„Dole jsme si dali pořádné jídlo – kuřecí špízy na ohni s hranolky a velmi ostrou chilli omáčkou.. Místní se divili, že jsem jí snědl celou misku, ale já ji miluju," směje se Jakub.

Pak měli v plánu vydat se do Amazonie. Jenže vlak, který překonává nejvýše položené horské sedlo na světe ve výšce 4500 metrů jel až za dva dny a vracel se až za týden. Autobusy taky nejezdily, řidiči stávkovali, takže z Amazonie sešlo.

Raději se vydali na jižné pobřeží Pacifiku do devadesátitisícového města Ica a dál k oáze Huacachina, která leží v poušti Atacama. Ani tady ale příliš neodpočívali.

Atacama je známá svou drsností a tím, že zde jsou nejvyšší duny na světě. Neodolali a na tu nejvyšší vylezli. Pak se vydali pěšky s batohem dál pouští. Byli jediní, ostatní turisté zde jezdí většinou na buggynách. Postavili stan a strávili noc v poušti.

Vydali se také na přechod poloostrova Paracas. Opět pouští. Čekalo je asi padesát kilometrů v písku, který se bořil nad kotníky. „Cestou jsme potkávali kostry mrtvých zvířat, dokonce i krávy. Poušť tady byla zase úplně jiná. Na začátku byla červená od minerálů a na druhé straně opět žlutá," popisuje Jakub.

Na konci cesty je čekal útes La Catedral, který je považován za jeden z divů světa. Všude byla zvěř, hlavně lachtani. Přespali na pláži u Pacifiku, kde Jakub našel i čelist a přední zuby z lachtana. S otcem si z nich u místních Indiánů nechali udělat přívěsek, který si přivezli na památku.

Na poloostrově Paracas ochutnali i místní specialitu koktejl Pisco, který je národním pitím. „Vyrábí se ze stejnojmenné pálenky, k níž se přidává půl žloutku, skořice, čerstvá citronová šťáva a džus vymačkaný z čerstvých pomerančů. Je to opravdu lahodné a osvěžující. Výborná je také místní káva. Tu jsme si vychutnávali hodně často. Vyrábějí i výborné zákusky a tamní dorty jsou malá umělecká díla. Navíc vše je čisté a kvalitně připravené. Ani v tom nejzapadlejším podniku se člověk nemusí bát dát si něco k jídlu," říká Jakub.

Zbyl jim čas i na výlet k ostrovu Ballastas zapsanému na seznamu UNESCO. Do poloviny minulého století se zde těžilo hnojivo z trusu tisíců ptáků, kteří ostrov pobývají. Viděli třeba i vzácné tučňáky Humboldtovy.

Pak už se přesunuli do hlavního města Limy. „Je to město extrémů. Na jedné straně jsou bohaté luxusní čtvrti, na druhé chudé slumy

Přijeli sem právě ve státní svátky 29. a 30. srpna. Oslavuje se patronka města Santa Rosa de Lima a svátek má i místní armáda a policie. „Prohlédli jsme si staré město i chrám San Francisco, kde je vše vyvedené ze čtyřiadvacetikarátového zlata, které Španělé nakradli od Inků. Právě tady končily průvody, které procházely městem ke státnímu svátku," vypráví Jakub.

Domů se vraceli opět oklikou a s jedním mezipřistáním navíc. Dorazili 1. září večer a hned druhý den se Jakub zasnoubil se svou partnerkou. Prsten sháněl právě v Peru.

Přestože procestoval už pořádný kus světa, už teď spřádá plány, kam se podívá příště. Láká ho Kambodža, Laos a Vietnam, z hor pak Pamir.

Má v plánu zdolat všech pět nejvyšších vrcholů tohoto pohoří a získat ocenění Sněžný leopard. Jeden vrchol už má za sebou. Před třemi lety pokořil Pik Lenina a stal se tak nejmladším Čechem, který zdolal sedmitisícovku. Svědčí o tom i zápis v České knize rekordů. Tehdy mu bylo dvacet let a osmnáct dní.

„Neláká mě Mount Everest, to je komerční hora, ale rád bych někdy zdolal K2. Je to nejtěžší hora na světě. Pak mě taky láká Nanga Parbat," nastiňuje plány do budoucna Jakub Mikula.

Autor: Michal Krestýn

Místo události:
5.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Vedoucí oddělení kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: plánuje, vede tým kontrolorek výrobní kvality, zajišťuje předávání informací ve výrobě, denně komunikuje s vedoucími ostatních výrobních středisek, kontroluje dodržování stanovených procesů, při zjištění nekvality rozhoduje o následném postupu ve výrobě, shromažďuje informace o kvalitě/nekvalitě produktů a tyto informace následně reportuje manažerovi kvality, stanovuje hraniční vzorky., , Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni, víceletá praxe ve výrobní kvalitě, schopnost vést vícečlenný tým, přirozená autorita, spolehlivost, pečlivost, umět se rozhodovat, ochota učit se nové věci, komunikativní schopnosti, časová flexibilita, znalost práce na PC (MS Office), řidičské oprávnění sk. B. , Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění. Kontakt: e-mailem zaslat motivační dopis a životopis.. Pracoviště: Hdo, spol. s r.o., Na Křtaltě, č.p. 1986, 789 01 Zábřeh. Informace: Jitka Horáková, +420 583 450 490. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do naší prodejny maso - uzeniny přijmeme zaměstnance na pozici pokladní - prodavač/ka na plný pracovní úvazek., Náplň práce:, - aktivní činnost při prodeji a vybalování zboží a uspořádání prodejny, - práce na pokladně, - dodržování zásad hygieny a bezpečnosti práce atd., Od ideální/ho kandidáta/ky očekáváme:, - ochotu pracovat v kolektivu a učit se novým věcem, - vstřícné a příjemné vystupování, - loajalitu a časovou flexibilitu, Nabízíme:, Stravenky pro zaměstnance, příspěvek na dovolenou, prémie., Pracovní doba: PO-PÁ 7:00-17:00 hod., SO 7:00-11:00 hod., Kontakt: telefonicky Po-Pá od 8-16:00 hod., e-mailem - zaujala Vás naše nabídka? Pokud ano, pošlete nám svůj životopis na e-mail.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo zábřeh - prac. mohelnice, Boženy Němcové, č.p. 781, 789 85 Mohelnice. Informace: Marcela Bečanová, +420 727 865 237. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu sk. "C". Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o sólo do 12 t, vhodné převážně pro mladé řidiče, kteří by v budoucnu chtěli řídit kamion MKD. Jedná se o práci v týdnu víkendy volné. Výhodou je bydliště v Mohelnici a okolí., Kontakt: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Kelly expres s.r.o., 789 82 Moravičany. Informace: Martin Tyráček, +420 602 585 733. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně + úklid. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - trestní bezúhonost, - dobrý zdravotní stav, , Místo výkonu práce: Areál Miroslav, Pracovní doba: turnus, možná dohoda i na jednosměnný provoz (7:00-15:30), , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na telefoním čísle: 604 264 327, - osobní kontakt jen po předchozí telefonické dohodě, - na e-mail: hladky@rsmiroslav.cz. Pracoviště: Modeza eu, s.r.o. - pracoviště areál miroslav, 790 61 Lipová-lázně 1. Informace: Miloš Hladký, +420 604 264 327.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci v Olomouckém kraji odhalili osm nelegálních heren a v nich zajistili nelegální automaty.
5

Celníci v kraji odhalili osm nelegálních heren, automaty odvezli

Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáci ze ZŠ 8. května Šumperk na stránkách tištěného Deníku

Důležité sváteční derby. Losiny půjdou poprvé v sezoně na Zábřeh

Sousedí spolu v tabulce krajského přeboru, dělí je od sebe tři body. A na mapě jen pár kilometrů. Fotbalisté Velkých Losin a Zábřehu svedou při svátečním odpoledni v neděli 28. října od 14.30 hodin první derby letošní sezony. Půjde o stěžejní bitvu, oba celky se po minulých nezdarech potřebují oklepat.

Zpochybnili volby, zatím bez úspěchu

Zamítnuto. Žaloby zpochybňující komunální volby v desítce obcí a měst v Olomouckém kraji, o nichž soudy rozhodly do pondělního odpoledne, nebyly úspěšné. Navrhovatelé, kteří si stěžovali na výsledek voleb, průběh hlasování či zvolení konkrétního kandidáta, nepřesvědčili soud, že došlo k závažnému porušení pravidel anebo že zvolený zastupitel nemá k obci trvalý vztah, když většinu času tráví jinde.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

Opustili nás

Přinášíme týdenní přehled zesnulých na Šumpersku a Jesenicku

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT