Ostatky se v dnešní podobě v Postřelmůvku konají od roku 1957. Soubor obyčejů spojuje všechny generace místních obyvatel.

„Původní nositel masopustních obyčejů, chasa, mládenci odvedenci, omladina, je v Postřelmůvku po mnoho desetiletí nahrazena spolkem dobrovolných hasičů,“ uvedl starosta Postřelmůvku Stanislav Sitta.

Cesta z Hvězdy na Ovčárnu neproběhla podle plánu. První kyvadlový autobus uvízl v hlubokém sněhu a uvěznil dva další, které jely za ním. 5. února 2023
Týmová spolupráce pod Pradědem: cestující tlačili svůj autobus

Ostatkový průvod vyšel ve tři hodiny odpoledne z dolního konce a prošel celou vesnicí. V jeho čele nesli jezdci na koních palaš a ferulu. Palaš je v původním významu šavle a ferule bývala insignie používaná v církevním nebo cechovním prostředí.

Za jezdci šli představitelé dobrovolných hasičů s dívkami v krojích. Následovali ostatní hasiči, muzika, na kočáře taženém koňmi soudce a písař. Za nimi kráčeli drábové s trestnou lavicí, doktor a kat.

„Na průvod večer navazuje zábava, kde ostatkový tribunál vyplácí hříšníky za průšvihy, které udělali během roku. Jsou odsouzeni k několika ránám na zadek ferulou, je to rychlý soud,“poznamenal starosta Sboru dobrovolných hasičů Postřelmůvek Jiří Hányš.

Olomoucké masopustní veselí. 4. února 2023.
FOTO a VIDEO: Rynkem tančil medvěd a voněly jitrnice. Olomouc slavila masopust

Samotný nedělní průvod končil v Lidovém domě. Zde jeho účastníci několikrát obešli plný sál a po slavnostním pověšení palaše na čestné místo na jevišti následovalo sólo pro krojované dívky.

„Čtyři kroje jsou místní. Mají je zdejší rodiny, pochází z dob, kdy tu bývaly dožínky. S pomocí dotací Olomouckého kraje se podařilo získat další dva, které jsou ve vlastnictví našeho sboru,“ doplnil Jiří Hányš.

Podobná akce se bude letos poprvé konat také v Dubicku. Průvod maškar v čele s koňským spřežením s povozem vyjde v sobotu 11. února o půl druhé odpoledne od sochy svaté Anny a projde celou vesnicí.

O půl čtvrté akci na parkovišti pod zdravotním střediskem završí pochovávání basy.