„Pro raka jsou charakteristické dvě věci. Především žije jen v čistém prostředí, což doufám v obci vždycky budeme mít. Typický je pro něj ale i pohyb pozpátku. Doufám, že to se nás netýká, a že naopak obec půjde dopředu a bude se rozvíjet,“ řekl v kostele starosta Stanislav Doleček (KDU-ČSL).

Po bohoslužbě nasedl i s praporem do bryčky a v průvodu společně s náměstkem hejtmana Pavlem Horákem (KDU-ČSL) odvezl symboly obce do sálu Orlovny, kde si je mohli lidé během odpoledního zábavného programu prohlédnout.

K dostání byl i pamětní list, který k této příležitosti vytvořil místní grafik František Krňávek.

„Symbol raka se objevil na obecní pečeti už v 18. století. Původ má v místním potoku, který se podle kroniky dříve jmenoval Rovenec, ale protože v něm později žilo hodně raků, lidé ho přejmenovali na Rakovec,“ řekl starosta.

Zlaté pozadí znaku a praporu symbolizuje barvy Liechtensteinů, kterým zábřežské panství a s ním i Rovensko kdysi patřilo.

Posvěcení obecních symbolů provází výstava o historii obce, která je k vidění do 4. srpna v místní Galerii Kafé. Vystaveno je asi 280 fotografií a také dvě kroniky zahrnující zápisy od roku 1926 do roku 1987. Zajímavé jsou zejména snímky z povodně, která obec postihla v roce 1965.

Nechybí ani tablo s fotografiemi všech jednadvaceti starostů, či později předsedů národního výboru Rovenska. Zatím nejdéle držel žezlo ten první: Martin Janíček starostoval od roku 1848 celých dvacet let.

Dnešní starosta Stanislav Doleček může rekord svého předchůdce vyrovnat. V čele obce stojí od roku 1990 a současné volební období končí za dva roky.