Vyhlášená akce, která přilákala tisíce lidí, se konala po roční pauze. Loni se totiž na náměstí budovala kanalizace, proto se slavnost nekonala. Letos se navíc na náměstí ozývala polština stejně jako čeština. Polští sousedé totiž využili nově otevřeného přechodu v Nové Senince, přes který více než měsíc mohou projíždět také osobní automobily.

„Pozvání přijal také starosta obce Stronie-Slaskie, vzájemně se navštěvujeme poměrně často a nyní po otevření přechodu doufáme v těsnější spolupráci,“ řekl starosta Starého Města Vladimír Černín. Kulturní program se na improvizovaném jevišti na náměstí konal od sobotního rána až do večera a pořadatelé pozvali účinkující různých hudebních žánrů, ze kterých si mohl vybrat každý.

Například hodně lidí si přišlo poslechnout Ivana Hlase nebo Martina Maxu, starší generace zase dala přednost dechovce. Pouť vyvrcholila v neděli bohoslužbou v kostele svaté Anny.

„Jen je škoda, že letos nejel historický vlak, na ten jsme se velmi těšili,“ řekla Iva Červenková z Olomouce, která poblíž Starého Města tráví dovolenou. Na vypravení historického vláčku z Hanušovic do Starého Města letos obec neměla peníze.

Anenské poutě mají v Čechách i na Moravě velkou tradici, která ale ve Starém Městě podobně jako jinde byla obnovena až po roce 1989. Svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie, tedy prarodiče Ježíše Krista. Svatá Anna se stala ochránkyní matek a manželství, šťastného porodu, patronkou horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích, provazníků, také čeledínů. Její ochranou se zaštítila i taková města, jakými jsou Florencie, Innsbruck, Neapol a celé země jako Bretaň nebo Quebec.

Zbožní křesťané se k ní přicházeli modlit za déšť, proti bouřce, ale například i za nalezení ztracených předmětů. Svátek svaté Anny lidé slaví od dob papeže Řehoře XIII. společně se svátkem svatého Jáchyma 26. července. K datu se váže nejedna lidová pranostika. Ta nejznámější upozorňuje, že teplé letní noci končí, tvrdí: „Svatá Anna, chladna z rána.“