Dočkají se také konečně služeb, na které dlouho čekali. Ve Starém Městě si budou moci vyměnit polské zloté za českou korunu. V místním informačním centru totiž začala fungovat směnárna. „Největší nápor Poláků zde byl záhy po otevření přechodu. Bohužel jsme nebyli moc připraveni, směnárna tu chyběla,“ připustil starosta Starého Města Vladimír Černín (KSČM).

Poláci si ale mohli za zloté nakoupit v obchodech nebo se najíst v několika restauracích, jejichž majitelům platba v cizí měně nevadila. „Nyní už má většina podniků jídelní lístky i v polštině,“ dodal starosta. Od začátku otevření přechodu jej využilo oběma směry přes deset tisíc lidí. Podle starosty města by při Anenské pouti dopravním kolaps nastat neměl, i když náměstí bude pro osobní vozy uzavřeno. Dostatek parkovacích míst bude poblíž vlakového nádraží, odkud je to do centra města pár minut.

Letošní Anenská pouť opět nabídne v sobotu celodenní program, v němž se objeví například hudebníci Martin Maxa nebo Ivan Hlas. „Přípravy jsou velmi náročné, účinkujících je totiž hodně. Snažili jsme se program sestavit tak, aby si to své vybral každý - od mladé generace až po důchodce,“ vysvětlila organizátorka Marcela Klemsová, která pouť každoročně zajišťuje.

Jen milovníci romantiky a starých časů se letos nedočkají historického parního vláčku, který návštěvníky na vyhlášenou pouť několik let po sobě svážel z Hanušovic. „Objednání historického vlaku by město přišlo na sedmdesát tisíc korun a tato položka není zahrnuta v rozpočtu. Budeme se snažit vlak zajistit příště,“ slíbil starosta Černín.

Ve Starém Městě se Anenské poutě konaly už v poválečných letech. Znovuobnovená tradice začala v roce 1994. Pouze loni byla hojně navštěvovaná akce zrušena z důvodu výstavby kanalizace v centru města.