Odstartovali v neděli 22. července v Katolickém domě. „Zájemci jedou virtuální cestu po štafetách. Každý z nich může šlapat tak dlouho, jak mu jeho síly dovolí. Vzdálenosti, které účastníci ujedou, pak sečteme a zakreslíme do mapy,“ vysvětlil průběh „pouti“ ředitel zábřežského Katolického domu Josef Klimek. Projekt inspiroval František Lízna, který je knězem ve Vyšehorkách. Do Compostely pěšky doputoval ve svých třiašedesáti letech. „Chtěli jsme, aby se do Compostely mohli alespoň symbolicky vydat i lidé, kteří by si pěší pouť nemohli dovolit, například senioři,“ vysvětlil Klimek. Nejstaršímu účastníkovi štafety je osmasedmdesát let.
Kromě tělesného tréninku má akce i vzdělávací a duchovní význam. „Součástí projektu budou přednášky o poutních místech, která poutníci při cestě do Compostely míjejí, nebo besedy s lidmi, kteří cestu prošli pěšky,“ řekl Klimek. Akce zaujala návštěvníky natolik, že na prvním setkání ujeli tři sta kilometrů. „Líbilo se mi, že se zapojili i lidé, kteří se původně přišli jenom podívat,“ řekla jedna z účastnic Ludmila Macáková.
Santiago de Compostela je jedno z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst. V místní katedrále je pohřben první jeruzalémský biskup a patron poutníků svatý Jakub. „Poutníci“ se budou v Katolickém domě v Zábřehu scházet každé úterý od sedmnácti hodin a cestu chtějí zdolat do Vánoc.