Naopak ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnických provozovnách si je lidé nakonec nasazovat nemusí.

Kde od 1. září 2020 musíte mít povinně roušku

- prostředky veřejné dopravy (vlak, autobus, tramvaj…)
- zdravotnická a sociální zařízení (ambulance, nemocnice, domovy, zařízení sociálních služeb…)
- úřady
- vnitřní akce nad 100 osob 

„Od 1. září budou mít cestující povinnost mít po celou dobu pobytu ve vozidlech MHD zakryté dýchací cesty. Toto nařízení se netýká dětí do dvou let věku, osob s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, kognitivní poruchou anebo závažnou alternací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či akutní duševní stav neumožní dodržování tohoto opatření. Toto opatření se také netýká řidičů ve veřejné dopravě,“ upozornila mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová.

Na všechna vozidla DPMO jsou postupně instalovány samolepky, které cestující upozorní na tuto povinnost.

K lékaři i na úřad

Zakrývat si ústa i nos musejí od 1. září lidé ve zdravotnických provozech. Například ve Fakultní nemocnici Olomouc tak musí mít roušku pacienti v ambulancích i návštěvy na lůžkových odděleních.

Stejně tak si ústenku či jinou ochranu dýchacích cest musejí nasadit lidé mířící do zařízení sociálních služeb, i když při návštěvě klienta domova pro seniory na pokoji je toto preventivní opatření v platnosti od července a personál ho připomíná.

Ústenku budou od 1. září potřebovat lidé také na obecních, městských, krajských a dalších úřadech veřejné správy.

„Vstup, pohyb a pobyt lidí v prostorách úřadu je umožněn pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest, jako jsou například respirátory, roušky nebo šátky. Opatřením chce hejtmanství chránit jak své pracovníky, tak klienty, kteří krajský úřad navštěvují,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

Ministr: Nezapomeňte, že virus je mezi námi

Krajský úřad Olomouckého kraje od 1. září upravuje provozní dobu, a tím i úřední hodiny pro veřejnost. „Stanovena je takto: pondělí 9:00 až 11:00 a 13:00 až 15:00, středa 9:00 až 11:00 a 13:00 až 15:00. Mimo upravenou provozní dobu úřadu si může veřejnost sjednat jiný termín jednání, a to v prostorách úřadu v místnostech určených pro kontakt s veřejností,“ informovala mluvčí hejtmanství.

Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, jak informovalo Ministerstvo zdravotnictví, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je a jen tak nezmizí. Abychom nemuseli zavádět celostátní opatření, musíme být nyní všichni zodpovědní a obezřetní. Prosíme občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla – mytí rukou, rozestupy od ostatních a roušky,“ apeloval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Aktuálně: 175 nakažených v kraji

V Olomouckém kraji evidovali epidemiologové v pondělí ráno 175 osob s nákazou Covid-19, nejvíce na Olomoucku.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v regionu podle údajů Ministerstva zdravotnictví aktuálně nejvíce pozitivních na Prostějovsku, a to 33, na Olomoucku je to 14, na Přerovsku 12, Šumpersku 6 a Jesenicku 3 osoby na 100 tisíc obyvatel.

Od počátku epidemie zemřelo v Olomouckém kraji celkem 26 osob s nákazou Covid-19.