Na Jesenicku je po čtvrtečních povodních relativní klid. Pršet přestalo v jednu hodinu v noci. Od té doby hladiny toků klesají. Ustupující voda ukazuje škody, které během pár hodin stihla napáchat. Lidé se shodují, že vody bylo mnohem více než při záplavách před deseti lety. Koryta řek jsou ale pročištěná, a tak očekávají jen minimální škody.

„O půl dvanácté jsme odvolali třetí povodňový stupeň pro Jesenicko. Většina obcí je na dvojce, někde je už zcela klid,“ sdělil uklidňující informaci Jaroslav Kejval z krizového štábu okresu. Škody, které voda napáchala, se teprve sčítají. Voda prozatím neopadla natolik, aby občané mohli provést průzkum. Dosud nejhorší situace je ve Staré Červené Vodě, kde voda urvala část komunikace. Zde ještě včera měli nejvyšší povodňovou aktivitu. „Záleží, jak se vyvine počasí. Odvolávat třetí stupeň je zatím předčasné,“ řekl starosta Staré Červené Vody Josef Podlaha (nez.).
Při pohledu na oblohu se obyvatelé obce strachovali, aby se znovu nespustil liják. „Půda je nasáklá. Pokud by zapršelo, bylo by to neštěstí,“ řekl Pavel Kret, který strávil hodně neklidnou noc. Veškerý nábytek musel s rodinou vystěhovat, voda se jim zastavila dva centimetry od prahu do domu. Hrůzu v očích mají i další lidé z obce. „Byla jsem tak vystresovaná, že jsem raději uklízela půdu. Ani jsem nešla ven, měla jsem velký strach,“ přiznala Marie Jurášová z Nové Červené Vody. Jen kousek od jejího domu se urvala silnice. Stará Červená Voda byla povodní nejvíce zasaženou obcí Jesenicka. Obec byla ve čtvrtek na mnoha místech neprůjezdná. Radnice dokonce musela evakuovat školu i mateřinku.

„Děti ze školy odváželi hasiči. Měli pokyn předat je rodičům nebo příbuzným,“ uvedl starosta Podlaha. Včera už sčítal škody, které se vyšplhají přes čtyři miliony korun.O mnoho radostnější byla v pátek situace v dalších obcích. Na řece Vidnavce, která nejvíc zlobila, mohli včera dopoledne odvolat starostové pohotovost. „Ohrožení už nehrozí a milionové škody nebudou,“ řekla s úlevou starostka Vidnavy Eva Pavličíková (ČSSD) při kontrole koryta řeky. Obrovskou zásluhu na tom, že město neplavalo, mají podle ní hasiči a dobrovolníci, kteří za sebou mají probdělou noc. „Už jsme věděli, kde máme dělat jaká opatření. Nejkritičtější místa jsme si pohlídali,“ řekl velitel vidnavských hasičů Robert Škovránek. I ve Vidnavě potvrdili, že vody přiteklo mnohem víc, než před deseti lety. „Tehdy hladina řeky měla 2,7 metru a teď 3,15 metru. Koryto je ale naštěstí pročištěné. Kdyby tohle bylo před deseti lety, tak by to byla katastrofa,“ je přesvědčený místostarosta Vidnavy Ladislav Čmela (nez.). Po sedmnácti hodinách plné pohotovosti skončila krize i v Kobylé nad Vidnavkou. „Teď začíná druhá směna. Lidé mají zatopené sklepy. Hasiče čeká spousta práce,“ řekla starostka Kobylé Milena Kamená.
Klidněji bylo i v dalších obcích, kde zažívali noc plnou strachu. „Bylo hrozivé slyšet, jak voda hučí. Když člověk bydlí u řeky, není to nic příjemného. Celou noc jsem nespala a chodila se dívat k řece. Teprve ráno jsem si oddychla,“ svěřila se Katarína Polochová z Velké Kraše.