„Po prvním rychlém kole schůzek, kde se spíše dělala ramena a kolíkoval terén, jednání teď zvolnila. Některé strany potřebují pro stanovení další strategie vědět, jak dopadne druhé kolo senátních voleb. My jsme do toho ze začátku vlétli trochu idealisticky s otevřeným hledím vůči všem, to teď přehodnocujeme,“ komentoval Ondřej Polák, lídr hnutí Šumperáci, kteří jako nováčci obsadili v zastupitelstvu čtyři křesla.

Lidovci získali tři mandáty, jejich lídrem je Martin Spurný, který minulé volební období vykonal funkci místostarosty.

„Voliči nedocenili práci, kterou jsme tu čtyři roky odváděli a volili změnu. Trumfy v rukách dnes drží ANO a Šumperáci, tyto dvě uskupení budou rozhodovat o osudu města,“ domnívá se Martin Spurný.

V čele vyjednávání je hejtman

Vítězem voleb se v Šumperku stalo hnutí ANO 2011, jehož lídrem je Tomáš Janíček. Nicméně ten volební vyjednávání překvapivě dosud nevedl. Za místní hnutí vystupoval Ladislav Okleštěk, který je krajským předsedou ANO 2011 a také hejtmanem.

„Jsem stále členem vyjednávacího týmu, o způsobu povolebních jednání rozhodlo krajské předsednictvo hnutí,“ sdělil Tomáš Janíček.

Pro-region: Nechceme jít s Brožem

Ostatní zvolená uskupení nicméně tento postup poněkud překvapil.

Silným hráčem je hnutí Pro-region, které získalo čtyři mandáty, proti minulému volebnímu období tak posílilo o dva. Podle Zdenky Dvořákové-Kocourkové je pro ně nemyslitelná spolupráce pouze s Nezávislou volbou Zdeňka Brože. Vadí jim však pouze jeho osoba, proti starostovi Brožovi se ostatně Pro-region tvrdě vymezoval po celé minulé volební období.

„Stav vyjednávání nevidíme vůbec černě. Naší zásadní podmínkou je demokratické rozložení sil na radnici, a to na postech starosty a místostarostů, tak i v radě města. Síly koaličních partnerů zde musí být vyrovnány,“ sdělila Zdenka Dvořáková-Kocourková.