V nich získalo Slovo občana Zábřeha čtyři a Zdravý Zábřeh tři mandáty z celkových jednadvaceti. Teď to vypadá, že se „antiwanemi“ tým názorově rozdělil a přeskupil na 3 plus 4.

Pondělního jednání tří zastupitelů za Slovo občana Zábřeha (SOZ) s lidovci (lídr Pavel Doubrava), sociálními demokraty (Karel Crhonek) a Nestraníky (Martin Strouhal) se totiž neúčastnil lídr SOZ Jan Rýznar ani nikdo ze tří zastupitelů z uskupení Zdravý Zábřeh, které vede Jiří Černý.

„Bohužel jsme před volbami nevěnovali dostatečnou pozornost jiným programovým tématům, než je boj proti Wanemi, ani personálnímu obsazení naší předvolební koalice. Někteří lidé šli zřejmě do voleb i s jinými zájmy. Spojoval nás odpor z projektu Wanemi, ale s tím se nedá čtyři roky vystačit,“ uvedl Jiří Černý.

Přijít na to, kde a na čem se jednání zadrhla, je těžké, protože o podrobnostech nechce nikdo mluvit. Jana Rýznara se zatím nepodařilo oslovit. Černý řekl, že jeho strana a Jan Rýznar budou ještě jednat s lidovci, což měl od začátku v plánu a preferoval právě koalici sedmičky nezávislých s KDU-ČSL a ČSSD. Jiné řešení by považoval za podvod na voličích.

„Jestli o mě někdo rozhlašoval, že s lidovci jednat nebudu, tak to možná říkal s úmyslem nás předem rozdělit,“ uvedl Černý.

Pokud jde o postoj k projektu Wanemi, označuje Černý svou skupinu za konstruktivní. „Budu dělat vše pro to, aby se záměr v Zábřehu neuskutečnil, ale ne militantně za každou cenu. Nejprve je třeba přezkoumat závazky města a pak podle toho postupovat. Ne pokládat hlavu na špalek slepě a bez ohledu na důsledky,“ řekl Černý.

Naprosto shodný názor na řešení kauzy Wanemi mají ale i lidovci v čele s Pavlem Doubravou. „Nechat udělat právní rozbor nějakou nezávislou právnickou kanceláří a podle výsledku pak postupovat,“ řekl Doubrava.

Také on chce ještě jednat s uskupením Zdravý Zábřeh a ve čtvrtek bude pokračovat v jednání s ČSSD, Nestraníky a Slovem občana Zábřeha. Podle všech účastníků pondělní schůzky je uzavření koalice na dobré cestě. Zatím by disponovala křehkou většinou jedenácti hlasů.

„Koalice by měla být životaschopná a vystihuje výsledek voleb lépe než jiné varianty,“ míní Petr Wolf z vyjednávacího týmu nezávislých. Naznačil, že lídři nezávislých měli jinou představu, jakou, to ale neupřesnil.

Petr Wolf i další zvolený zastupitel Pavel Trhal z kandidátky Slovo občana Zábřeha patří už tři roky k nejaktivnějším bojovníkům proti Wanemi. Snažili se prosadit referendum, Pavel Trhal podal žalobu na neplatnost smlouvy mezi městem a Wanemi.

Podle dostupných informací navrhuje rodící se koalice na post starosty Pavla Doubravu a na post jeho zástupce Pavla Trhala.

„Prioritou je spolupráce, není možné, aby se v Zábřehu pokračovalo v konfrontačním duchu jako minulé čtyři roky,“ uvedl lídr ČSSD Karel Crhonek. Zda se to podaří, když už se stihla rozpadnout i vítězná nezávislá sestava, to je otázka. Jednání však ještě zdaleka nejsou u konce. Pokračovat budou 4. listopadu.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko