Osud dalších jednání nyní závisí na rozhodnutí členů České strany sociálně demokratické, kteří ve volbách získali pět mandátů. „Není zatím dohodnuté nic. V pátek máme stranickou schůzi, na níž přijmeme usnesení o dalším postupu," uvedla za šumperskou organizaci ČSSD Irena Jonová.

Rozpačitý je ze situace i vítěz voleb, šumperský starosta Zdeněk Brož. Jeho uskupení získalo pět zastupitelských židlí. Zatím potvrdil, že vyjednal podporu lidovců, kteří mají tři mandáty, kandidátky Strany zdravého rozumu Aleny Šmotkové a Lenky Ottové za TOP 09. Účast v jeho koalici mu také přislíbili dva zvolení kandidáti za ODS Ondřej Polák a Marek Zapletal. Ti všichni představují dvanáct mandátů, k nadpoloviční většině je jich potřeba čtrnáct.

„Jednání nyní skutečně závisejí na kandidátech sociální demokracie," konstatoval Zdeněk Brož.

Zatím vše vypadá, že sociální se sociální demokraté se mezi sebou stále nemohou dohodnout, k jaké koalici se přidají. Spojenectví totiž už předem avizovali členové ANO 2001 s uskupením PRO – REGION a Piráty, což dohromady dává šest postů. Pokud by je čtyřmi mandáty posílili komunisté a pěti sociální demokraté, v zastupitelstvu by tato formace s patnácti hlasy získala většinu. „Zatím ještě nelze vůbec nic říct, stále se jedná," řekl za ANO 2011 Jiří Vozda.

Podle Pavla Horáka, který vede koaliční námluvy za zvolené kandidáty KSČM, zatím schůzky lídrů jednotlivých uskupení provází chaos. „Jeden den se něco domluví a druhý den to už neplatí. Je to opravdu složité. Možná se vše vyřeší až na ustavující schůzi zastupitelstva," domnívá se Pavel Horák.

Podle zákona se na řádném zasedání musejí nově zvolení zastupitelé sejít do patnácti dnů od uplynutí lhůty pro podání námitek k průběhu voleb. Termín vyprší v pátek 24. října, to znamená, že by se schůze měla konat začátkem listopadu.