Nedělní požár v provozní budově vlakového nádraží v Zábřehu na Šumpersku, kvůli němuž byla na více než hodinu zablokována doprava na jedné z nejdůležitějších železničních tratí mezi Olomoucí a Prahou, způsobil podle předběžných odhadů škodu 1,5 až dva miliony korun. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly byla příčinou požáru pravděpodobně technická závada. Požár vypukl v neděli těsně před polednem v dopravní kanceláři, kde dispečeři obsluhují zabezpečovací zařízení a ovládání semaforů. Přístroje, které nezničil oheň, poškodil silný kouř. Hořely totiž především plasty.
Přesnou příčinu požáru by měl stanovit vyšetřovatel hasičského záchranného sboru, který nyní čeká na závěry hasičů Českých drah.

„Nyní zjišťují, jakým způsobem závada vznikla. Zpráva a expertízy by měly být hotové přibližně za týden,“ řekl vyšetřovatel šumperského hasičského záchranného sboru Břetislav Obšil. Kvůli požáru byl v neděli na více než hodinu zastaven provoz na hlavní trati mezi Prahou a Olomoucí. Na trati stálo devět vlaků, které pak měly až hodinu a půl zpoždění. Zhruba po hodině a půl se podařilo obnovit provoz řízený ručně a o půl hodiny později byly uvedeny do provozu záložní počítačové zdroje.

„Většina zařízení je na rekonstruovaném nádraží v podstatě nová, takže budeme zvažovat uplatnění záruky,“ uvedl Kubala. Doplnil, že byla ustanovena speciální komise, která se bude zabývat nejen zjišťováním přesné příčiny požáru, ale právě také možností uplatnění záruky.

„Podle vyšetřovatele hasičů je cizí zavinění vyloučeno. Pokud se to potvrdí, policie se případem zabývat nebude,“ sdělil Michal Harciník ze šumperského policejního ředitelství.