Na akci Přestupní terminál Šumperk město vybralo zhotovitele. Pokud se proti výsledku výběrového řízení do poloviny května nikdo neodvolá, město s vybranou firmou podepíše smlouvu. Začátkem června bude společnost moci na stopadesátimilionové zakázce začít pracovat.

„V letošním roce by měly pokročit práce především na takzvaném přednádraží. Měly by být udělány všechny přeložky, zbourána rampa a vybudováno parkoviště v prostoru ke kolejím. Měla by být také dořešena Jesenická ulice s odbočovacími pruhy, přechodem a semafory,“ popsal starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Kyvadlově jedním pruhem

Právě Jesenická ulice bude pro stavbaře i řidiče největší zkouškou. Je silnicí první třídy, kudy denně projede přes dvanáct tisíc aut. Z velké části se jedná o osobní vozy a kamiony, které míří na Bruntálsko, Jesenicko nebo do Polska. Protože jde o důležitou tepnu, stát ji nepovolí zcela uzavřít ani nechat přes zimu rozestavěnou. V druhé polovině letošního roku tak bude v úseku kolem autobusového nádraží průjezdná kyvadlově jedním pruhem.

Dopravu budou řídit lidé s vysílačkami

„Je podmínka, že dopravu nesmí v exponovaných časech řídit semafory, ale lidé s vysílačkami. Dokážou ji řídit lépe. Současné semafory na křižovatkách se vypnou. Jsou tak blízko sebe, že kdyby zůstaly v provozu, doprava se kompletně ucpe,“ přiblížil tajemník Městského úřadu Šumperk Petr Holub.

Bude to tvrdé, míní starosta

Řidiči, kteří místem jezdí, očekávají velké komplikace.

„Aut tu jezdí spousta. Už teď bývá ve špičce od Bludova před první světelnou křižovatkou fronta aut. Až to zavřou, nechci si to ani představovat,“ řekl Josef Hlaváček. Vážnost situace si uvědomuje i místní samospráva. „Bude to tvrdé,“ poznamenal starosta Spurný.

V roce 2020 si oddechnou řidiči aut, komplikace však čekají řidiče autobusů a lidi cestující veřejnou dopravou. Autobusové nádraží bude kvůli rekonstrukci většinu roku mimo provoz. Náhradou se stane ulice Fialova, kde vznikne sedm provizorních stání. Ze současného autobusového nádraží přitom v pracovní dny odjíždí přes 240 spojů, obdobný počet zde jízdu končí.

V rámci výstavby dopravního terminálu vznikne na místě dnešního nádražního dvora parkoviště pro osobní auta a autobusy, na místě autobusového nádraží se bude nacházet nové, moderní. Součástí akce je mimo jiné výstavba komunikací, chodníků nebo parkovací věže pro jízdní kola.