Vyučil se truhlářem a absolvoval i nástavbové studium stejného oboru. Po maturitě sice našel rychle práci, nikoliv však ve svém oboru. I s neustálými přesčasy a prací o sobotách nosil domů necelých deset tisíc korun čistého.

„Osamostatnit se od rodičů nebylo s takovým příjmem možné. Zaměstnání, kam jsem nastoupil, mi nepřipadalo perspektivní. A tak mě zaujala nabídka kamaráda, který už pár měsíců pracoval na ovocnářské farmě v Nizozemsku. Zrovna se chystal znovu odjet a věděl, že práce je na farmě dost. Tak jsem na konci srpna sbalil tašku, dal výpověď ještě ve zkušební době, sedl na autobus a odjel s ním. Vedle většího výdělku mě lákalo také poznat jinou zemi,“ vypráví Radek.

Do Nizozemska se od té doby ještě dvakrát vrátil. Anglicky ani německy se pořádně nedomluví, ale na místě zjistil, že to ani není nutné. Na farmě totiž pracují většinou Češi, její majitel už se taky pár základních slov česky naučil.

V okolí pracuje také hodně Poláků a Slováků. Trhají a třídí ovoce, zastřihují stromky, sázejí nové. Na farmě mají bydlení zdarma, ale musí si sami vařit.

„Pracujeme kolem deseti hodin denně včetně sobot, v neděli máme volno. Vyděláváme pět eur na hodinu, což je sazba pro cizince, kteří neumějí řeč. Holanďané mají minimální mzdu osm eur. I po odečtení nákladů na stravu a cestu si vydělám v přepočtu přes dvacet tisíc korun čistého. Většina kluků je na farmě jen na přechodnou dobu, ale pracoval tam i Čech, který zůstal devět let a za tu dobu si ušetřil tolik, že si nedávno mohl doma v Česku koupit hospodu,“ vypráví Radek.

Je mu jasné, že práce dělníka na holandské farmě je jen přechodné řešení, že to není žádná perspektiva pro budoucnost. Při návratech domů se snaží najít lépe placenou práci, ale pokaždé zjistí, že za tak nízkou mzdu se mu dělat nechce.

„Vím, že se budu muset nějak rozhodnout, protože v zahraničí trvale zůstat nechci, ale konečné řešení pořád odkládám,“ uzavírá Radek ze Šumperka.

Práce v zahraničí