„Jezdím přes Sudkov a Dolní Studénky, abych se vyhnul provozu na hlavní silnici. Jet na kole přes bludovský kopec je prakticky sebevražda. Ale i přes Studénky je velký provoz aut, takže je to dost nepříjemné. Člověk musí pořád dávat pozor, jestli za ním nejede auto nebo náklaďák. Občas tuto trasu absolvuji jako řidič osobního auta, to se zase musím pořád vyhýbat cyklistům. Po trase jich potkávám desítky," popsal peripetie s dojížděním do práce Jan Pavlásek. Kolo již hodlá vytáhnout co nevidět, ale na novou cyklostezku si ještě bude muset počkat. Stavět se začne v létě, hotová by měla být příští rok.

Šumperská radnice pro tento projekt vyčlenila v letošním rozpočtu 12 milionů korun. „Nyní připravujeme podklady pro vypsání soutěže na dodavatele stavby, do června by již měly být podepsané smlouvy a s pracemi by vítězná firma mohla začít," řekl šumperský místostarosta Petr Suchomel.

V Šumperku nové cyklopruhy navážou na stezku vedoucí z Temenice, napojí se u základní umělecké školy.

„Obousměrné pruhy, které budou součástí silnice, povedou ulicí Žerotínovou kolem firmy Pars a ČSAD. Za náhonem pak bude stezku tvořit samostatná asfaltová komunikace, která povede mimo silnici. Bude široká tři metry a využívat jí budou i pěší," vysvětlil Petr Suchomel. O něco dříve než na šumperské straně se začne stavět směrem od Dolních Studének. Každá obec si totiž „režíruje" budování stezky jen na svém na svém katastru. Pro Dolní Studénky projekt znamená desetimilionovou investici. Podobně jako Šumperk Studénky obdržely významnou dotaci, „Trasa povede do středu obce, končit bude u odbočky U kříže na Nový Malín. Navázat by na ní měla další cyklostezka do Sudkova, ale tento projekt se teprve připravuje," sdělil starosta Dolních Studének Petr Sršeň.

Lepší a bezpečnější cestování budou mít také cyklisté, kteří míří směrem na Bludov. V plánu je totiž také rozsáhlá oprava cesty, která vede do centra Bludova přes Bludoveček. Pro tuto akci šumperská radnice vyčlenila pět milionů korun, zhruba stejným dílem se bude podílet i Bludov. „Tato cyklostezka by měla být dokončena ještě letos," řekl místostarosta Petr Suchomel.