Sdílená kancelář zabírá bezmála polovinu nejvyššího patra obchodního domu Alkron. V místech, kde v minulosti sídlila herna, dnes stojí stoly s židlemi pro stálé i jednorázové uživatele. Součástí prostoru o 180 metrech čtverečních je kuchyňská linka s kávovarem a mikrovlnkou, odpočinkový kout či malá zasedačka. K dispozici je internetové připojení či tiskárna.

„CoworkJes je projekt tří ajťáků z Jeseníku, kteří se rozhodli svou aktivitu přesunout z domova do kanceláře. Místo toho, abychom se zašili do nějaké malé místnosti, jsme se rozhodli otevřít větší kancelář a dát ji k dispozici i dalším podobně smýšlejícím lidem na volné noze,“ popsal vznik centra jeden z jeho zakladatelů Martin Mikulec.

Centrum mohou zájemci za poplatek využívat jednorázově, opakovaně nebo mít vlastní pracovní místo. Nastálo dochází do jesenického coworku pět lidí. Mezi nimi Julie Dostalíková z Lipové-lázní. Začínala jako copywriterka, tedy člověk zabývající se tvorbou textů, nyní tvoří značky pro malé podnikatele.

Můžu mít u sebe i psa, libuje si copywriterka

„Pracovala jsem z domu, na práci jsem tam ale neměla úplně klid. Proto jsem se rozhodla najít si nějakou kancelář. V té době se objevil tento cowork. Můžu si tu s sebou brát i psa,“ usměje se na fenku borderkolie Colletu.

„Co mi to přineslo nad očekávání, jsou lidé, kteří tu se mnou pracují. Není to jen o tom, že mám kde sedět, ale jsou tu zajímaví lidé, což je fajn,“ dodává.

Právě kontakt s lidmi je podle Martina Mikulce jedna z přidaných hodnot sdíleného pracovního prostoru. „Určitě jde o psychohygienu práce, kdy se člověk odpoutá od domova a čas stráví jinde. Chodíme na společné obědy. Cowork je místo, kde můžu potkat další lidi, což pomáhá, pokud potřebuji vyřešit nějakou část svého projektu. Potřebuji grafika nebo copywriterku a vím, že jsem schopen ho v coworku najít. Nebo mi tam lidé doporučí nějakého svého známého,“ dodává Martin Mikulec.

V České republice existuje kolem dvou stovek coworkových center. Velká část je v Praze, případně v dalších velkých městech. V Olomouckém kraji se kromě samotné Olomouce nachází v Prostějově a Přerově. V sídlech velikosti Jeseníku jsou stále spíše výjimkou.

„Coworková scéna ale rychle roste. Nám šlo také o to zjistit, zda jsou na Jesenicku podobně smýšlející lidé jako my, kteří pracují z domu pro větší zahraniční firmu, usadili se tady a chtějí tu tvořit něco smysluplného. A vidíme, že existují a hlásí se k nám,“ uzavírá.