Případem se už zabývá Policie ČR.

Přezimovací obůrka slouží také ke sčítání a kontrole zdravotního stavu zvěře.

Právě při sčítání jelení zvěře v pátek 29. ledna myslivci našli v obůrce Praděd množství krve a stopy po vyvrhování vnitřností. Svědci potvrdili, že v obůrce skutečně došlo ke střelbě na zvířata na základě pokynu pronajímatele honitby Zdeňka Adolta. Honitbu má v pronájmu jeho firma PRAMEN CENTRUM s.r.o. se sídlem v Luhačovicích.

Jelení zvěř působí lesníkům největší škody přes zimu. Loňskou trávu přikryl sníh, takže se zdrojem potravy stává okusování stromů. Aby myslivci ochránili les před nadměrným okusem, s prvními sněhovými vločkami nalákají spárkatou zvěř na kvalitní krmivo do obůrek. Tam ji drží a krmí až do jara, aby neškodila v lese. V okrese Bruntál jsou takové obůrky například v Ludvíkově, Karlově nebo Harrachově. Ta, ve které se střílelo, leží přímo pod Pradědem.

Ramzová v Jeseníkách. Lyžaře vystřídaly děti i dospělí na bobech a pekáčích.
Hory semeništěm nákazy? Jesenicko je bez ohniska

Každý pravý myslivec to musí odsoudit

Myslivci, které Deník oslovil, obecně považují střílení na zvěř zavřenou v ohradě za popření všech mysliveckých tradic a lovecké etiky. Nechtějí ale komentovat konkrétní případ v honitbě Praděd, aby nenarušili policejní vyšetřování.

„Na okresním mysliveckém spolku OMS Bruntál jsme se o této velice politováníhodné události dozvěděli zprostředkovaně. Vzhledem k tomu, že věc je v šetření policie a nemáme relevantní informace, nemůžeme se k věci podrobněji vyjádřit. Snad jen to, že podle informací, které jsou nám v tomto okamžiku dostupné, údajný aktér  této hrozné události není členem OMS Bruntál. Tento čin musí každý právoplatný myslivec tvrdě odsoudit,“ uvedl jednatel OMS Bruntál Pavel Kameník.

Uzavírání zvěře do přezimovacích obůrek není zákonem považováno za chov v zajetí. Za přesně definovaných okolností zákon umožňuje v přezimovacích ohradách odstřelit zvěř poraněnou nebo chovatelsky nežádoucí.

Zajištěná plynová pistole po incidentu v Postřelmově
Proč se střílelo v Postřelmově? Muž plynovkou zaútočil na svého soka v lásce

Honitba Praděd se rozkládá od Karlovy Studánky téměř až po Praděd. Jejím majitelem jsou Lesy ČR, které ji pronajímají i s přezimovací obůrkou. Nájemcem je honitby je Zdeněk Adolt. Ten je přesvědčen, že tímto neobvyklým způsobem lovu legálně naplnil povinný plán odlovu.

„Nájemce honitby je povinen na základě nájemní smlouvy udržovat i stav zvěře v honitbě,“ konstatovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že majiteli honitby žádná škoda nevznikla.

Policie řeší podezření z pytláctví

„Mohu potvrdit, že v minulém týdnu jsme přijali oznámení o možném protiprávním jednáním. Policisté Územního odboru Bruntál v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání pytláctví. Všechny okolnosti, které mohou s tímto souviset prověřujeme. Nicméně tato fáze trestního řízení je neveřejná. Z tohoto důvodu podrobnosti nebudeme zveřejňovat,“ uvedla k případu policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Hala s ledovou plochou ve Svitavách. Obdobná by mohla vzniknout v Mohelnici.
Takto by mohla vypadat nová "ledová" hala v Mohelnici. Má být pokrytá fólií

„Podle Zákona o myslivosti je v odchytových a aklimatizačních zařízeních a v přezimovacích objektech zakázáno střílet spárkatou zvěř, s výjimkou zvěře poraněné a chovatelsky nežádoucí. Nájemní smlouvu jsme uzavřeli loni v dubnu, její podmínky nájemce plní a dosud ji neporušil. Budeme ale vypisovat nové výběrové řízení na pronájem této honitby. Smlouvu ke 31. březnu ukončíme,“ doplnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.