Herna mateřské školy Šumavská běžně patří dětem. V těchto dnech se v ní však pohybují elektromontéři. Dokončují elektroinstalaci, která je v budově kompletně nová.

„Všude se zabudovává nové LED osvětlení, jsou natažené kompletní elektrorozvody, zabudované nové zásuvky, datové rozvody, zabezpečovací zařízení. Snižovaly se stropy, pod novými kazetovými jsou rozvody schované. Do pátku se musí nahrubo uklidit, v pondělí přijdou malíři. Po nich se začnou nejprve uklízet učebny, aby se v nich mohl kompletovat nábytek a vše bylo možné přichystat, až přijdou děti,“ popsal vedoucí oddělení investic Městského úřadu Šumperk Oto Sedlář.

Velká kotlina v Jeseníkách. Botanický výzkum v červenci 2022.
Ve Velké kotlině odhalili nové či desítky let nepozorované druhy

V sousední základní škole v tutéž chvíli pracuje obkladač. Dokončuje rekonstrukci toalet. „Každý rok jich rekonstruujeme část, protože jich je ve škole hodně. Většinou měníme ještě ty socialistické,“ poznamenává Oto Sedlář.

V mateřské škole v Temenické ulici je obrázek podobný jako na Šumavské. Jen tu kromě elektroinstalace, sádrových kazetových podhledů a osvětlení vyměňují také radiátory a rozvody k nim. Výměna topidel a osvětlení přinese i energetickou úsporu. LED svítidla mají oproti klasickým zářivkám spotřebu elektřiny zhruba poloviční.

„Všude tu byly klasické zářivky. Byla jich tu pěkná hromada, která se vyhodila,“ podotkl Oto Sedlář.

Přestupní terminál s podzemními garážemi v Mohelnici.
Terminál v Mohelnici čeká oprava. Z garáží už není "bazén", voda ale protéká dál

Stavbaři přes léto pracují i na tělocvičnách na základních školách E. Beneše a 8. května, k první jmenované se buduje přípojka vodovodu. Celkově se na šumperských základních a mateřských školách během prázdnin proinvestuje šestnáct milionů korun.

Prvním zářím však práce nekončí. Na základní škole Sluneční se bude rekonstruovat hygienické zázemí. Začátek prací zdržely problémy s výběrovým řízením, které bylo nutné opakovat. Do prvního se totiž nepřihlásil žádný uchazeč. V září rovněž začnou sanace budovy základní umělecké školy a stavební úpravy objektu v osadě Krásné, který spadá pod šumperský dům dětí.