Budova celnice se po vstupu do schengenského prostoru změní v ubytovnu

V pondělí4. června odpoledne projížděly první vozyhraničním přechodem mezi Starým Městem a polskou Nowou Moravou. Slavnostního otevření hraničního přechodu na Kladském sedle se zúčastnily z české i polské strany stovky lidí, nechyběli také významní hosté.

Přechod s Polskem dosud sloužil jen pro pěší turisty nebo cyklisty. Otevření přechodu vítají představitelé příhraničních obcí. Dobrá zpráva je to také pro podnikatele, zvláště pro ty, kteří provozují lyžařské areály. Polská klientela totiž tvoří například na Jesenicku vysoké procento návštěvníků.

„Lidem se zjednoduší cesta do Polska a očekáváme, že se vytvoří řada neformálních kontaktů. Jednodušší bude i vzájemná komunikace,“ řekl starosta Starého Města Vladimír Černín (KSČM). V podobném duchu se vyjádřil i jeho polský kolega, starosta Stronie Slaskieho Zbigniew Łogusiewicz.

Podle něj se o hraničním přechodu jednalo zhruba třináct let. Budova přechodu Staré Město - Nowa Morawa se začala stavět loni v listopadu. „Ze státního rozpočtu na to šlo deset milionu korun, obec přidala přes tři miliony korun. Stavbu se podařilo včas dokončit jen díky příznivé zimě. První dodavatelská firma nám zakázku odřekla právě kvůli šibeničnímu termínu, museli jsme hledat novou firmu,“ uvedl Černín.

Přechod podle něj bude výhodný pro Čechy i Poláky. Stylová dřevěná budova, která slouží jako celnice, je v majetku obce. Po naplnění schengenských dohod, tedy od data 1. ledna příštího roku, by měla sloužit jako ubytovací a stravovací zařízení pro turisty.

„Olomoucký kraj loni vybudoval k přechodu ve Starém Městě přístupovou komunikaci za desítky milionů korun, proto jsme o přechod usilovali. Podařilo se, i když jsme do cíle přišli za pět minut dvanáct, protože zanedlouho se hranice otevře všude,“ řekl krajský radní Petr Polášek (ODS).

Řada obyvatel ze Staroměstska si již plánuje výlet k polským sousedům. „Určitě nás zajímá, jak na druhé straně hranice vypadají města i vesnice. Nemyslím, že bychom do Polska jezdili nakupovat, protože zboží už je všude dost a ceny jsou asi také stejné, ale rádi bychom navštívili krytý bazén ve Stronie Slaskie. U nás možnost koupání není,“ řekl Petr Budínský ze Starého Města, který se na otevření přechodu přijel podívat s rodinou i známými.

Zanedlouho po přestřižení pásky začala přes přechod jezdit první auta. „Jedeme se podívat do Starého Města jen ze zvědavosti. Nyní je to jen pár kilometrů, kdyby zde nemohla auta, byl by to delší výlet,“ řekla Zofia Sagan, která bydlí v polské obci Nowa Morawa.

V Olomouckém kraji fungují ještě další tři hraniční přechody s Polskem, které mohou využít motoristé. Jde o přechody Zlaté Hory - Konradow, Mikulovice - Glucholazy a Bílý Potok - Paczkow. Další slouží pro malý turistický ruch. Auta mohou na celé česko-polské hranici překračovat zhruba tři desítky hraničních přechodů