Protestní shromáždění, jehož cílem bylo upozornit na dlouhodobě špatnou a nekoncepční politiku kraje v sociální oblasti, začalo v devět hodin. Zúčastnili se jej vedoucí i řadoví pracovníci charitních služeb, jejich klienti, účastníky podpořil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Přijeli jsme zastupitelům kraje se vší vážností říct, že situace ve financování sociálních služeb nestátních neziskových organizací, a teď nemyslím jen na Charitu, je dlouhodobě neudržitelná a velmi vážná,“ uvedl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Poznamenal, že v letošním roce obdržela Charita, kterou vede, téměř o tři miliony nižší dotaci. Charitě Zábřeh chybí v letošním rozpočtu 1,2 milionu korun. Jestli se jí nepodaří peníze od kraje získat, dotkne se to několika různých služeb pro 1050 klientů.

Jsme zahnaní do kouta

„Řešili jsme a nacházeli úspory v provozu, bohužel mnoho z nich poznali na výplatách i naši zaměstnanci. Situace se teď vyhrotila, jsme zahnáni do kouta. Jednání s krajem od jara k ničemu nevedla, nezbylo nám už nic jiného než veřejně demonstrovat,“ řekl Jiří Karger.

Ráno ještě věřil v rozumný ortel zastupitelů, z jednání odjížděl odpoledne zdrcený. „Hejtman dostal zmocnění dál jednat, ale obávám se, že je to jen cesta, jak problém nakonec zamést pod stůl,“ dodal Karger.

Někteří klienti využívající služeb zábřežské Charity ho přišli také podpořit.

„Využíváme služeb Charity. Pomáhá nám v různých činnostech, které zdraví lidé zvládnou, ale my nemocní ne. Byl by velký problém, kdyby služby skončily,“ shodli se.

„Proč jsem sem přišel? Zprávy jsou tak tristní, že jsem šel na demonstraci poprvé od roku 1989. Měl jsem dnes mít celodenní seminář se studenty o kvalitě v sociálních službách. Když jsme ráno téma otevřeli, začali jsme tím, co se děje. Studenti úplně spontánně řekli, my přece nemůžeme sedět v učebnách, když jde o existenci sociálních služeb. Takže je tady i část studentů,“ řekl ředitel Caritas Vyšší odborné školy sociální Olomouc Martin Bednář.

„Jde o naši budoucnost. Jestli kraj zlikviduje všechny sociální služby, tak proč se to my učíme?! Jde hlavně o klienty, co s nimi a kam s nimi. Jako dobrovolník pomáhám v Charitě v Olomouci a jsou tam tisíce klientů. Co s nimi bude?“ ptala se Eva Košťálová, studentka druhého ročníku.

Díky Charitě vypadají lidi bez domova normálně

„Dělala jsem s lidmi bez domova a nemáte ani ponětí, kolik jich denně potkáte. Ale díky Charitě vypadají normálně a lidi nepohoršují. Myslím si, že služby jsou hodně důležité a nejde se k tomu postavit zády. Nevím, co bude kraj dělat, pokud všechny služby spadnou. Bude se o to starat sám? Jak?“ pokračovala dívka.

Arcidiecézní charitě Olomouc (ACHO) chybějí peníze na provoz. Proto se její vedení obrátilo na kraj s žádostí o 5,4 milionu korun na pokrytí nejohroženějších sedmadvaceti služeb. Kraj ACHO přislíbil dva a půl milionu korun. Tuto sumu ale instituce odmítla jako nedostatečnou.

„Jakákoli nižší částka bude znamenat, že budeme muset některou službu zavřít. Vzhledem k tomu, že kraj svá zařízení podporuje dvěma sty miliony, tak si myslím, že 5,4 milionu pro Charitu, která má skoro deset tisíc klientů, je částka směšná a není možné, aby se v rozpočtu nenašla,“ řekl ředitel Arcidiecézní Charity Olomouc Václav Keprt.

Krajští zastupitelé potvrdili svou nabídku na finanční pomoc Arcidiecézní charitě Olomouc a dle mluvčího Ivo Hegera je kraj i nadále připravený poskytnout charitním organizacím dva a půl milionu korun. „Bude záležet především na příjemci, zda naše vstřícné gesto přijme,“ uvedl na adresu Arcidiecézní charity Olomouc hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Možnou pomocí Charitě se ještě ráno zabývala na svém mimořádném zasedání také Rada Olomouckého kraje. „Po zasedání krajské rady pak hejtman telefonicky hovořil s arcibiskupem Janem Graubnerem, který přijal jeho nabídku na další jednání,“ uvedl Heger.

Olomoucký kraj měl původně v úmyslu navýšit finanční pomoc ACHO z loňského milionu korun na dva a půl milionu. Podmínkou bylo dodání návrhu na rozdělení této částky mezi jednotlivé charitní služby ze strany ACHO. To však Arcidiecézní charita odmítla a zopakovala požadavek na poskytnutí pomoci ve výši přes pět milionů.

Krajští zastupitelé nakonec odsouhlasili navrženou částku s podmínkou, že Charita sama navrhne rozdělení této sumy mezi jednotlivé služby. Podle vedení ACHO jsou však sociální služby nadále v ohrožení, zastupitelé podle nich schválili jen další jednání.

ACHO na letošní rok původně plánovala pro sedmadvacet nejohroženějších služeb rozpočet ve výši 91,5 milionu korun, nakonec jej ale kvůli úsporným opatřením snížila o zhruba osm milionů. Dotace z ministerstva práce a sociálních věcí činily zhruba 28,5 milionu korun. Nyní ACHO chybí 5,43 milionu korun.

V existenčních problémech jsou ale i další neziskové organizace, které sociální služby poskytují.

„Olomoucký kraj nemá financování sociálních služeb ve svém rozpočtovém určení daní, z daní nedostáváme žádné peníze na sociální služby. Příspěvky poskytované našim příspěvkovým organizacím vyplývají z toho, že jsme jejich zřizovatelé a jako řádní hospodáři musíme dbát o to, aby měly vyrovnané hospodaření. Arcidiecézní charitě by měl zase přispívat její zřizovatel. Už několik let po sobě Charitě pomáháme a je to naše dobrá vůle, jakási pomoc v nouzi. Rozhodně to ale není povinnost a rozhodně tím nikoho neznevýhodňujeme,“ reagoval už před časem mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Nikam jsme se neposunuli

Podle vedení ACHO krajské zastupitelstvo na pátečním jednání pouze vzalo na vědomí, že Arcidiecézní charita Olomouc dosavadní podporu považuje na nedostatečnou a nesystémovou. „Nikam jsme se neposunuli. Zastupitelé celý stav pouze zablokovali s příslibem jednání,“ řekl ředitel Keprt.

„Pro nás a naše klienty je dnešní jednání prohrou, ale nevzdáváme to, budeme se dál snažit a hledat řešení, a to jak ve slibovaném dalším jednání, tak i na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde o situaci v našem kraji vědí. Jinak očekáváme, že nám kraj poradí v tom, které projekty nechce a které tedy můžeme zavřít, poslat klienty domů bez pomoci a propustit zaměstnance,“ dodal Keprt.