Jak si tuto událost připomínal o třicet let později regionální týdeník Naše slovo, který vycházel na Šumpersku a Jesenicku?

Jednou z partyzánských buněk, která pomáhala v boji proti fašismu, byla skupina Troubelice - Pískov. Měla úzký kontakt s partyzánským oddílem Moskva působící na Šumpersku. Skupina se snažila pro své sabotážní akce získávat zbraně a munici.

„I přes varování velitele oddílu Moskva, se rozhodli mladí členové skupiny Miloš Vítek a bratři Kovářové z Dolních Studének ukořistit zbraně a střelivo v autoopravně horlivého šumperského nacisty Ernsta Burischka, kde byl Miloš Vítek zaměstnán," popisuje událost Naše slovo.

Varování bylo oprávněné, protože Burischek zjistil předcházející ztráty zbraní z nacistických vojenských aut, která byla v jeho autodílně na opravě, a vše nahlásil šumperskému gestapu.

Ti nalíčili léčku, a když se v noci 14. března 1945 pokusil Miloš Vítek odnést další zbraně, byl zatčen. Mladík nevydržel krutý výslech a na základě jeho výpovědi proběhla razie, při které bylo zadrženo dalších 17 vesměs mladých lidí z Dolních Studének, Troubelic, Králové, Pískova a z Bludova. Pouze dva byli propuštěni. Šestnáct mladých mužů bylo nakonec na příkaz K. H. Franka 31. března popraveno.

V současné době připomíná bratrušovskou tragédii památník, který na místě popravy vyrostl v roce 1965. Návštěvníky, kteří se sem vydají, upozorní na pietní místo turistická značka.

Kdo zemřel na bratrušovské střelnici
Oldřich Dušek z Troubelic, Miroslav Jurka z Dolních Studének, František Langr z Králové, Rudolf Otevřel z Troubelic, Jan Polák z Troubelic, František Kovář z Dolních Studének, Jaroslav Spurný z Pískova, Oldřich Spurný z Pískova, Arnošt Stryk z Králové, Adolf Schwarzer z Bludova, Josef Utěšený z Králové, Jan Vítek z Pískova Miroslav Vítek z Pískova a Antonín Vlček z Pískova.