Větší kapacitu budou mít i dálkové spoje Eurocity, Intercity a rychlíky z Moravy a Slovenska do Prahy a v opačném směru, které zastavují v Zábřehu na Moravě.

„Některé vlaky budou v souvislosti s podzimními prázdninami posíleny už ve čtvrtek 27. října. Půjde zejména o vlaky vyšší kvality, expresy a rychlíky mezi Prahou, Ostravskem, Vsetínem a Luhačovicemi. Ty nabídnou asi o patnáct set míst k sezení navíc,“ sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

O čtyři tisíce míst pak České dráhy posílí spoje ve státní svátek 28. října. V tento a následující den totiž budou ve vlacích Českých drah platit navíc akční síťové jízdenky ČD Net, které prodává řetězec Lidl a umožní cestujícím za 199 korun cestovat po celý den neomezeným počtem vlaků na libovolnou vzdálenost.

Největší nápor pak dráhy očekávají v neděli, kdy se budou lidé vracet zpět a zároveň se budou přesouvat po republice lidé dojíždějící za prací a studenti na internáty a koleje.

„V dálkových vlacích po celé republice bude v neděli k dispozici o čtyři a půl tisíce více míst. Tradičně nejvíce budou posíleny vlaky mezi Ostravskem, Olomoucí a Prahou a také spoje z Valašska,“ doplnil Šťáhlavský.

Zařazení velkého množství posilových vozů si vyžádá změnu řazení u posilových rychlíků z Prahy do Třince a zpět. Rychlík 1585 z Prahy do Třince, který přijíždí do Zábřeha v 17.35 hodin, bude ve čtvrtek 27. října sestavený ze dvou moderních patrových jednotek řady 471 CityElefant. Stejná změna pak bude u nedělního rychlíku 1584 z Třince do Prahy, který odjíždí ze Zábřeha v 18.27 hodin.

Přes nasazení většího počtu vagonů České dráhy doporučují cestujícím, aby si zejména do dálkových vlaků pořídili místenky. Kdo se chce vyhnout frontám u pokladen, může si pořídit jízdenku přes internet v e-shopu na adrese www.cd.cz/eshop. Na stejné adrese je možné zakoupit také místenky.

Posílí i RegioJet

Své spoje posílí i soukromý dopravce RegioJet, který provozuje tři páry vlaků mezi Prahou, Zábřehem, Olomoucí, Ostravou a Havířovem a opačně.

„Běžná kapacita spojů na čtvrtek a pátek už byla vyprodaná, ale dali jsme do prodeje místenky do dalších vozů, které přidáme navíc. Kapacita každého spoje se tak navýší až o devadesát šest míst,“ informoval Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti Student Agency, která vlaky RegioJet provozuje.