Preeklampsie nastává, jestliže má těhotná žena v krvi látky, které podporují srážlivost krve a dítě má naopak v krvi látky protisrážlivé. Tím dochází k poruše kardiovaskulární adaptability, která způsobuje poškození vnitřní výstelky cév, jejich zúžení, únik bílkovin do moči, což následně vede k zvýšení krevního tlaku ženy, vzniku otoků a poruše placenty.

„Nemoc je zákeřná v tom, že se může rozvinout během několika hodin i u ženy, která byla do té doby úplně zdravá a měla bezproblémové těhotenství. Žena se pak může snadno ocitnout v ohrožení života. Proto jsme se rozhodli zapojit do projektu Penelope, v rámci kterého budeme s využitím moderních technologií pro péči na dálku maminky neustále „sledovat“ a posilovat tak prevenci proti následnému rozvoji nebezpečného onemocnění,“ vysvětlil vedoucí lékař porodnického oddělení Karel Huml.

Prázdninová rekonstrukce v MŠ Šumavská Šumperk.
Místo toalet či herny staveniště. Řemeslníci finišují s pracemi ve školách

Projekt startuje 1. září a potrvá čtyři měsíce. Během nich budou odborníci na dálku průběžně sledovat hodnoty krevního tlaku, přítomnost bílkoviny v moči a další příznaky, které s preeklampsií souvisí. Výsledky rizika vzniku zákeřné nemoci pak budou vyhodnocovat s pomocí umělé inteligence.

„Do projektu se mohou zapojit maminky od 20. týdne těhotenství. Během jejich účasti v projektu jim zapůjčíme přesné tlakoměry. Hodnoty naměřené v domácím prostředí pak budou těhotné zaznamenávat s pomocí speciální aplikace, stejně tak i další naměřené výsledky, které souvisí s možnými riziky vzniku preeklampsie. Zaznamenaná data pak budeme po celou dobu projektu průběžně vyhodnocovat,“ popsal Karel Huml.

V první fázi se do projektu budou moci zapojit dvě desítky budoucích maminek. Přihlásit se mohou buď prostřednictvím svého ošetřujícího gynekologa, nebo se mohou obrátit přímo na vedoucího lékaře šumperské porodnice na email karel.huml@nemocnicesumperk.cz.