Většina čerpacích stanic v regionu promítla novou výši daně do cen okamžitě, i když mají často v zásobnících ještě palivo, které nakoupily v minulém roce za nižší cenu.

„Při tak vysokém a navíc očekávaném cenovém skoku bývá zvykem, že čerpací stanice navezou zásobníky doslova až po víko. Komu pak staré zásoby dojdou nejdříve, ten musí jít s cenou nahoru. Na to čekají i ostatní společnosti a zdraží také,“ vysvětlil Tomáš Mikšovský z informačního servisu Petrolmedia.

Zejména malé a neznačkové pumpy se ale snaží udržet cenu co nejníže a doprodávají ještě staré zásoby za nižší ceny. Motoristům se proto v těchto dnech vyplatí více než kdy jindy přemýšlet, kde natankují. Na plné nádrži tak mohou ušetřit i více než sto korun.

Například v Šumperku byl ve středu 6. ledna rozdíl mezi cenou benzinu i nafty u nejlevnějšího a nejdražšího čerpadla korunu a čtyřicet haléřů. Nejdražší benzin Natural 95 byl včera v Šumperku u čerpací stanice Benzina na Zábřežské ulici, kde litr stál 30,40 koruny. Jen o deset haléřů méně stojí benzin u čerpací stanice Shell na Jesenické ulici a u Agipu na Lidické ulici. Naproti tomu u malé pumpy společnosti Vena Trade v Jeremenkově ulici se dal včera natankovat Natural jen za 27,90 korun.

Podobně velké rozdíly zaznamenali řidiči i u nafty. Ta je také nejdražší u Benziny, kde stojí litr 28,20 korun. O deset haléřů méně zaplatí motoristé opět u Shellu a u Agipu. Nejlevněji mohou naftu natankovat majitelé dieselových aut u společnosti Lukoil na Jesenické ulici. Litr paliva je zde přijde na 26,50 korun.

Motoristům se sice razantní zvýšení cen nelíbí, ale připouštějí, že jim nezbude nic jiného než si připlatit.

„Měsíčně najezdím kolem dvou tisíc kilometrů, takže zdražení benzinu určitě pocítím. Jízdy ale omezit nemohu, protože podnikám a k zákazníkům se nějak dostat musím, takže se s vyšší cenou budu muset smířit. Snažím se ušetřit tím, že tankuji u menších pump, které mají ceny o něco nižší než ty velké, značkové,“ svěřil se podnikatel Petr Dubský ze Šumperka.

O něco lépe jsou na tom motoristé z Jesenicka, tedy alespoň ti, kteří bydlí u hranic s Polskem. Ceny paliv jsou sice na Jesenicku podobné jako ve zbytku republiky, ale zdejší motoristé mohou zajet naplnit nádrž k severním sousedům, kde je benzin i nafta v přepočtu o několik korun levnější.

Podle odborníků by ceny benzinu i nafty měly v následujících dnech ještě o několik desetihaléřů vzrůst.

„Do cen se kromě vyšších daní projeví i zdražení ropy v závěru roku a oslabení kurzu koruny k dolaru,“ míní Michal Roškanin ze společnosti Petrolmedia.

Další zdražení pohonných hmot přijde v dubnu, kdy se do benzinu a nafty začne přimíchávat větší množství biopaliv.

Co říkáte na zdražení pohonných hmot?

Jitka Čermáková 40 let, Králec

Jezdím autem poměrně dost, denně dojíždím do práce. Zdražování benzínu jsem od nového roku tak trochu čekala. Ta koruna nebo koruna padesát navíc mě nezabije, ceny benzínu během roku kolísaly i ve větším rozmezí. Zdražení o deset korun by už bylo neúnosné.

Petr Šafář, 45 let, Šumperk

Zdražování benzínu naštěstí nemusím řešit, protože využívám firemní automobil. Pokud bych jezdil vlastním, určitě by mi to vadilo, protože jezdím poměrně hodně a i ta koruna zdražení by se v rozpočtu projevila. Když však člověk automobil potřebuje, nic s tím nenadělá.

Marie Zapletalová, 47 let, Vidnava

Jezdím hlavně služebním autem, takže zdražení benzínu moc nevnímám. Lituji ale ty, kteří jezdí za své a denně. Ti skutečně pocítí zdražení benzínu. Ale nenaděláme s tím nic. Nepomůže nám, když budeme nadávat.

Alena Matejová, 47 let, Vidnava

Auto používáme hodně, takže vyšší cena pohonných hmot není žádná příjemná věc, ale co naděláme? Když se jede do Polska, tak natankujeme tam, protože benzín je tam levnější, ale na výlety nemáme čas.

Martin Decker, 31 let, Tomkovice

Dobré to rozhodně není. Problém je, že tady je to všude daleko. Tady jsou mnohem větší vzdálenosti, než ve vnitrozemí, takže vše nás vyjde dráž. Co mě zaráží, že v porovnání s evropskými zeměmi je u nás benzín stejně drahý, ale platy jsou naprosto jinde.

Olina Hermannová, 35 let, Velká Kraš

Samozřejmě, že bych chtěla, aby byly pohonné hmoty levnější. Prakticky všichni se dnes dopravují autem a u nás je to stejné. Bez auta bychom vůbec nemohli existovat, neměli se jak dopravovat do práce, k lékaři, protože veřejná doprava je v naší obci hodně omezená.