Cvičení se zúčastnila téměř stovka příslušníků aktivní zálohy z Olomouckého kraje. Na příjezdových cestách do elektrárny vybudovali obranné postavení a kontrolně propouštěcí místa. Následně nacvičovali nejrůznější situace, od běžné kontroly přes zamezení pokusu pronést zbraně a výbušniny až po napadení stanoviště nebo vyhlášení požárního poplachu.

„Vojáci aktivní zálohy berou svůj úkol velmi vážně. Vnímají, že i ostraha vodní elektrárny dnes o to více rezonuje s aktuální situací na Ukrajině. V nesprávných rukou se elektrárna snadno může stát nejen zdrojem obtíží spojených s výpadkem pro nás dnes již těžko postradatelné elektrické energie, ale také vážnou hrozbou a doslova zbraní. Proto je její ochrana a obrana velmi důležitá,“ zhodnotil význam cvičení mluvčí Krajského vojenského velitelství Olomouc Karel Hausmajer.

Spolupráce energetiků s vojáky byla bezchybná. „Jsme součástí krizové infrastruktury státu a proto jsou podobná cvičení důležitá i pro nás. Každá podobná akce prověřuje naši spolupráci, která by v případě krizové situace musela fungovat bez jediného zaváhání,“ řekl šéf elektrárny Ludvík Štrobl.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.