„Chceme, abychom se aspoň jedenkrát ročně v našem městě všichni sešli a pobavili se,“ řekl starosta Žulové Zdeněk Lučan (nez.) k akci, která do města přilákala stovky lidí.

Děti se těšily hlavně z atrakcí, na které měly vstup zdarma. V úmorném vedru šla na dračku ledová tříšť. Muži si vychutnávali několik značek chlazeného piva.

Pořadatelé při přípravě slavností pamatovali na bohatý program. Žulovou roztančil řecký soubor Evros z Javorníku a rozezpívala hanácká Příkazanka.

„Chtěla jsem se pobavit. Až na to horko je tady skvěle,“ usmála se Dagmar Šmejlová ze sousedních Skorošic. „Mě pozvala vnoučata, abych se podívala na jejich vystoupení. Je to tady moc hezké, mám tady kamarády a zašla jsem si i zatancovat při řeckých tancích,“ uvedla Věra Tylová z Javorníku.

Zkouškou před mistrovstvím světa ve footbagu v Kalifornii se měla stát při Žulovských slavnostech exhibice pro Milana Bendu. Druhý z mistrovství světa v Berlíně, vítěz French Open v Paříži a mistr Evropy však hru s malým míčkem, jejímž smyslem je udržet jej co nejdéle ve vzduchu, nedočkavým divákům představit nemohl.

Osmnáctiletý student z Jeseníku si totiž při tréninku natáhl vazy a tak jej v Žulové zastoupil o rok starší kamarád Daniel Spáčil.

„Doufám, že se uzdravím. Za dva týdny odjíždím na mistrovství světa do Kalifornie, takže se za tři dny nadopuji prášky od bolesti a pak snad trénink zvládnu, abych v Americe uspěl,“ řekl Benda.

K zálibě, která mu přinesla světové uznání ve footbagu, se dostal náhodou. „Před čtyřmi roky jsem si začal kopat o přestávkách ve škole a s pomocí internetu jsem se naučil pár trikům,“ prozradil Benda.