To je jen jeden z řady neduhů, který trápí Knihovnu Vincence Priessnitze v Jeseníku. Radnice proto připravuje její stěhování z nevyhovující budovy na Lipovské ulici do prostor dnešního divadla.

Podle ředitele knihovny Miloše Richtera jsou se stávající budovou problémy více než deset let. Nevyhovuje po technické ani provozní stránce.

„Před čtyřmi lety jsme museli vzepřít dřevěnými stojnami podlahy. Objevila se v nich dřevomorka a nebyly stabilní. Na půjčovně jsme nemohli mít víc než dvacet dětí, podlaha by je neunesla,“ řekl Richter.

Problémy se statikou přitom nejsou jedinou vadou. Knihovníky i čtenáře omezují také stísněné prostory. V budově chybí větší studovna, zájemci o přístup na internet se musí střídat u pouhých šesti počítačů, sklad knihovny se nachází ve budově IPOSu v jiné části města. Když přijde na besedu zajímavý host, přednášku může navštívit jen pětadvacet lidí. Pro zbytek není místo a musí jít domů.

„Staré rozvody elektřiny jsou tažené v hliníku. Když zapneme počítač a topení, neutáhnou to,“ zmínil další problém Richter.

Před několika lety padl návrh přesunout knihovnu do budovy Kord v areálu základní školy v Průchodní ulici, kterou by za tím účelem bylo třeba rekonstruovat. V minulosti se v této souvislosti hovořilo o částce 17 milionů korun.

„Knihovna by do těchto prostor ideálně pasovala. Děti by navíc vyšly ze školy a mohly hned jít do knihovny,“ zmínil výhody tohoto řešení Richter.

Nyní město uvažuje, že by knihovna našla nové sídlo v obytném domě přiléhajícím k Divadlu Petra Bezruče. S jeho přestavbou na knihovnu počítal i návrh kompletní rekonstrukce divadla od architekta Vlada Miluniće. Podle prvních odhadů by přesun knihovny do těchto prostor stál přes dvacet milionů korun.

Přestavba divadla ala Milunić se odkládá

K ledu jde přinejmenším na několik let projekt velkorysé přestavby Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. To se mělo proměnit na Multikulturní centrum.

Kompletní revitalizace za 180 milionů korun, kterou navrhl autor Tančícího domu v Praze Vlado Milunić, je totiž nad finanční možnosti města.

„Na realizaci projektu, jak jej komplexně navrhl Vlado Milunić, město mít nebude ani v tomto, ani v příštím roce,“ řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

Projekt počítal s novým vstupem do objektu, zastřešením nádvoří, ze kterého by vznikl foyer, kompletní přestavbou samotné budovy divadla nebo vybudování nového zázemí a víceúčelového sálu. Součástí plánů byla i proměna přilehlého obytného domu na knihovnu.

Přinejmenším s některými nápady ale město počítá i nadále. Začít chce přeměnou bytového domu a prostor bývalého loutkového divadla na knihovnu.

Podle ředitele Městských kulturních zařízení Miroslava Hrdličky je dům vyklizený a v dobrém stavu. Akutní zásah nepotřebuje ani střecha divadla. „Spíš máme problém, že jsme řadu věcí nedělali pod dojmem, že se Milunićův projekt uskuteční,“ řekl. V této souvislosti zmínil například nutnou výměnu oken.