Tentokrát pro něj v tajné volbě hlasovalo dvanáct z patnácti zastupitelů. Jasná převaha svědčila o tom, že pozice bývalého starosty byla už neudržitelná i mezi členy jeho koalice.

Ondřej Kopp se do čela obce vrátil loni v listopadu po čtyřech letech v opozici. Funkci vykonával jako neuvolněný starosta, uvolněný byl jeho zástupce Petr Heblák (Sportovci pro Rapotín). Koaliční těsnou osmičlennou většinu tvořila Koppova Nezávislá volba spolu s TOP 09, KDU-ČSL a Sportovci pro Rapotín s podporou části ODS a komunistů. Opozici tvořila ČSSD a Věci veřejné, část ODS a KSČM.

Že Ondřej Kopp ve funkci skončí, bylo téměř jisté už před zasedáním. Místostarosta Heblák ho předem informoval, co navrhne. Kopp ho pak předešel, když naopak navrhl odvolání místostarosty s odůvodněním, že je neschopný. Pro návrh se ale zvedly jen tři ruce. Pak už tajná volba rozhodla o výměně hlavy obce.

Hlavním důvodem pro změnu byla podle Petra Hebláka nedůvěra ke starostovi, která během roku stále narůstala.

„Ondřej Kopp není člověk pro týmovou práci, o řadě věcí rozhodoval sám, málo komunikoval i s členy rady,“ řekl Petr Heblák.

Ocenil, že starosta je odborník na dotované projekty, ale vytkl mu nedostatečnou koncepční práci při řízení obce a zbytečně vyhrocené, konfliktní vztahy s opozicí.

„Starosta by se měl pokoušet o spolupráci celého zastupitelstva. Zatímco tady to vypadalo tak, že osm členů koalice bylo zatíženo funkcemi a opozice jen chodila na zasedání a žádných jiných jednání se neúčastnila,“ řekl Petr Heblák.

Předmětem kritiky bylo i propuštění šesti zaměstnanců obce včetně šéfa finančního odboru a několika lidí, kteří se starali o údržbu v obci.

Šedesátiletý Pavel Žerníček už ve čtvrtek nastoupil do úřadu. Firmu BC Morava, kde je jednatelem, řídí jeho syn, takže přechod do uvolněné funkce na radnici pro něj není žádný problém.

„Panu Koppovi jsem poděkoval za práci; není to tak, že by za ten rok nic pro obec neudělal. Jde nám o korektní vztahy. O tom svědčí i to, že dnes jel pan Kopp do Brna na jednání o protipovodňových opatřeních a v úterý mě zastoupí při jednání s firmou Sitta,“ řekl nový starosta.

Teď chce především prověřit některé chystané projekty, pokusit se stmelit zastupitelstvo. O případných změnách ve složení rady obce se bude teprve jednat.

Reakci bývalého starosty Ondřeje Koppa se Deníku zatím získat nepodařilo. Na telefonu není k zastižení.