Na třech místech okresů Šumperk a Jeseník vrcholily ve středu přípravy načtvrteční příjezd prezidenta republiky Václava Klause, který je na třídenní návštěvě Olomouckého kraje. V hotelu Diana ve Velkých Losinách nakládali kuchaři srnčí medailonky, protože právě tato pochoutka bude tvořit hlavní chod oběda prezidenta a jeho ženy Livie.

„Prezident poobědvá na Dianě se třinácti starosty obcí s rozšířenou působností Olomouckého kraje. Přítomen bude i hejtman Ivan Kosatík a starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva, oba s manželkami,“ informovala Daniela Nedomová z oddělení vnějších vztahů krajského úřadu.

A co se bude podávat na stůl? Předkrm má tvořit plněná pražská rolka s bylinkovým žervé v zeleninové slámě se sušenými tomaty. Následovat bude hovězí consomé s masovaječnými knedlíčky a zeleninou a pak už zmíněné srnčí medailonky na hříbkách s houbovou omáčkou a rozmarýnovými nočky. Na závěr si hosté pochutnají na piškotové roládě s vanilkovým krémem a jemnou cherry polevou. „Prezident se zapíše do pamětní knihy hotelu a od firmy, které Diana patří, dostane dárek – skleněnou vázu,“ doplnila Nedomová.

Na Václava Klause čekají i další dárky. Obec Velké Losiny mu věnuje grafický list na ručním papíru, z Jeseníku si odveze Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Kniha je výsledkem několikaleté práce historika a studenta geologie Lukáše Abta. Do čtivé podoby mu ji pomáhal přetvořit Tomáš Knopp, knihu vydali jeseničtí Brontosauři s pomocí grantu Evropské unie. Mohelnická radnice si jako dárek připravila grafický list šumperské výtvarnice Jany Hrobařové. Ústředním motivem koláže je dominanta Mohelnice – městská věž.

V Jeseníku i Mohelnici se prezident setká i s členy místních zastupitelstev. Pro jeho ženu Livii návštěva končí už ve Velkých Losinách.