Setkání je jedním z posledních bodů třídenní návštěvy hlavy státu v Olomouckém kraji. Do něj nyní přijel pošesté, v Mikulovicích je však prezident v novodobé české historii oficiálně poprvé.

Na prezidenta se přišla podívat Gabriela Štěpánová. Prý ze zvědavosti.

„Hlavu státu jsem naživo nikdy neviděla. Zajímá mě, co bude říkat,“ sděluje maminka na mateřské dovolené.

Během debaty Miloš Zeman odpovídá na otázky týkající se zahraniční politiky, migrace, vodních děl či přijetí eura. Tu pokládá žákyně deváté třídy místní základní školy. Její spolužáci z druhého stupně ostatně tvoří mezi třemi stovkami příchozích nemalou část.

„Líbí se mi, že se pan prezident vyjadřuje upřímně a chová se vůči nám tolerantně. A také mi přijde, že dobře popsal osobu s obrázkem červených trenek,“ říká Adéla Glauschová.

Vrtulníkem na Dlouhými stráněmi

Na závěr své návštěvy míří Miloš Zeman na Praděd. Na nejvyšší hoře Moravy panuje slunečné, chladné a větrné počasí. I ve třech stupních nad nulou sem vyrazili manželé Šumovi.

„Koukám a toto jsou prezidentská auta. On tady je? Co dělá na Pradědu?“ ptá se překvapeně pár z Prahy.

V budově vysílače hlava státu jedná s hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

„Hovořili jsme především o mezikrajské spolupráci na podpoře cestovního ruchu. Ten je pro zdejší region stěžejní,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Jeden turistických taháků kraje zmínil i prezident.

„Helikoptérou jsme zakroužili nad přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně. Je to nádherné lidské dílo, před kterým je třeba se hluboce sklonit,“ řekl.

Celou reportáž si přečtete exkluzivně
ve čtvrtečním tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku. Deník si můžete předplatit v tištěné nebo kompletní elektronické podobě na www.mojepredplatne.cz