Zatímco Šumperk či Jeseník navštívili všichni čeští prezidenti, pro menší města bude prezidentská návštěva výjimečnou záležitostí. Zlaté Hory zažily podobnou událost v roce 1995, kdy město navštívil Václav Havel. Současná hlava státu se ve městě setká mimo jiné s místními zastupiteli a starosty obcí Mikroregionu Zlatohorsko. „Základními tématy schůzky budou patrně nezaměstnanost či dostupnost regionu. Jsou to věci, které nás trápí dlouhodobě," sdělil starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Setkání veřejnosti s prezidentem republiky13. května – Hanušovice, 17.30, prostor před pivovarskou restaurací
14. května – Zlaté Hory, 12.10, Kostelní ulice (proluka naproti radnici)
14. května – Jeseník, 17.30, Masarykovo náměstí
15. května – Šumperk, 12.30, Hlavní třída u divadla

Bezmála devět desítek let nezažily prezidentskou návštěvu Hanušovice. Město naposledy navštívil 26. srpna 1937 Edvard Beneš. Zavítal do něj během obhlídky stavby pohraničního opevnění. Kromě tehdejšího starosty a řídicího učitele jej přivítalo české i německé obyvatelstvo.

„Doktor Beneš se tehdy zapsal do městské kroniky, od té doby zde žádný další prezident nebyl. Současná prezidentská návštěva je pro naše město významná a výjimečná událost," řekla starostka Hanušovic Ivana Vokurková.

Představitelé Hanušovic návštěvu připravují ve spolupráci s místním pivovarem. V pivovarské restauraci hlavu státu přivítají zástupci města, před restaurací se pak se pak uskuteční setkání s místními obyvateli.

Podobu daru pro prezidenta zástupci města ještě dolaďují. „V každém případě bude jeho součástí kniha o Hanušovicích," prozradila starostka Ivana Vokurková.

Hlava státu ve městech v severní části Olomouckého kraje pravděpodobně potká řadu svých příznivců. Ve volbách před dvěma a půl lety získal Miloš Zeman v regionu vyšší podporu, než v jiných částech republiky.

Zatímco celorepublikově dosáhl pětapadesáti procent hlasů, v Šumperku a Jeseníku jich získal tři pětiny. Ve Zlatých Horách to bylo sedmdesát procent, v Hanušovicích dokonce ještě o šest procent více.

Během třídenní návštěvy Olomouckého kraje se prezident s veřejností setká hned čtyřikrát: zítra v Hanušovicích, ve čtvrtek ve Zlatých Horách a v Jeseníku a v pátek v Šumperku.

Hlava státu se také sejde s představiteli samospráv, ale i podnikateli, zaměstnanci několika podniků, pracovníky Jesenické nemocnice, velkolosinských lázní a studenty.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil považuje druhou návštěvu prezidenta Miloše Zemana za zcela odlišnou od té první. „Prezident zavítá na Jesenicko, které trápí vysoká nezaměstnanost, stárnutí populace nebo problémy s tamní nemocnicí a zdravotnictvím. Je to signál, že Jesenicko není upozaďované a že chceme tamní problémy řešit," řekl Jiří Rozbořil.

Přípravy na návštěvu prezidentského páru byly podle něj srovnatelně náročné jako loni. Opět se sestavoval také speciální program pro první dámu, která tentokrát v Olomouckém kraji stráví celé tři dny.