Karel Lukas bojoval za svobodné Českolovensko v legiích, podílel se poté na budování československého pohraničního opevnění.

Po německé okupaci se zapojil do odboje. Záhy odešel do zahraničí, měl podíl na vybudování československé armády ve Francii, velel i československé brigádě ve Velké Británii. Účastnil se bojů v Libyi i osvobozování Itálie.

Po komunistickém převratu z armády odešel a usadil se v rodném Brníčku.

Historik Jiří Friedl představil na besedě v šumperské knihovně svou publikaci o životním příběhu velkého vlastence, generála Karla Lukase.
Nová kniha přibližuje dramatický osud generála Karla Lukase

Státní bezpečnost jej zatkla v souvislosti s "luxusním" zbožím, které si přivezl ze západu. Karel Lukas zemřel na následky brutálního bití v pankrácké věznici 19. května 1949, o měsíc dříve než jeho přítel a další oběť komunistického režimu Heliodor Píka.

Za jeho smrt nebyl nikdy nikdo potrestán. Rehabilitace se dočkal až po Sametové revoluci. V roce 1990 ho Václav Havel povýšil in memoriam na generálmajora.

Prezident Zeman Karla Lukase 28. října 2022 vyznamenal in memoriam Řádem bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Předávání státních vyznamenání, 28. října 2022
Tři králové i Volodymyr Zelenskyj. Prezident Zeman vyznamenal 78 osobností