Po dopoledni mezi studenty jesenické školy gastronomie se prezident přesunul do Zlatých Hor.

Tam jej přivítala Zlatohorská garda v historických uniformách a předala mu symbolickou hroudu zlata.

Po setkání s místními, návštěvě úspěšné společnosti Česko-slezská výrobní a obědu ve zlatohorském hotelu se prezident Zeman vrátil k dalšími programu zpět do Jeseníku, kde je po celou dobu návštěvy v Olomouckém kraji ubytovaný.

Navštívil Jesenickou nemocnici a setkal se v centru Jeseníku s občany.

Dva tisíce lidí a šest červených karet

Odhadem dva tisíce lidí čekalo odpoledne na prezidenta Zemana na jesenickém Masarykově náměstí. Mezi nimi bylo i šest protestujících s červenými kartami.

„To už je masová demonstrace," glosoval jejich přítomnost prezident. „Červené karty beru jako příjemné koření v polévce," dodal.

Veřejnost zajímaly například názory prezidenta na řešení nezaměstnanosti, otázku nepřizpůsobivých, imigrační politiku nebo územní požadavky Polska na změnu hranice.

„Třicet hektarů není tak obrovské území, abychom o nich museli vášnivě diskutovat," odpověděl Miloš Zeman.

Jedno z dětí ze zeptalo: „Jak těžké je být prezidentem?"

„Nejlepší je válet se na pláži, dobře jíst a mít vedle sebe krásnou slečnu, tak žijí rentiéři. Ale mě by to nudilo, mám rád výzvy. Takže ano, je to těžké, ale baví mě to," dodal.

Jako dar si prezident z Jeseníku o dváží repliku středověké číše vyrobenou tradičním způsobem ve sklárně ve Vrbně pod Pradědem a sadu bylinných likérů od místní likérky z Domašova

.Prezident Zeman v Jeseníku

Prezident na jesenickém náměstí. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ředitel nemocnice: Čtyři obory musí zůstat

Ze čtvrteční schůzky prezidenta s ředitelem jesenické nemocnice nedošlo k žádnému závěru ohledně další budoucnosti a financování zařízení.

„Mohu slíbit, že se o tento případ budu zajímat, a že jej budu konzultovat s ministrem zdravotnictví," přislíbil Miloš Zeman.

Po čtvrté hodině odpoledne se prezident a hejtman setkali se zaměstnanci jesenické nemocnice a otevřeli debatu na téma budoucnosti zařízení, které se dlouhodobě potýká s nedostatečným financováním.

„Domnívám se, že základním kritériem pro úspěšnost jakéhokoliv podniku ať je to škola, nemocnice, nebo cokoliv jiného je úspěšnost jeho managementu," uvedl Miloš Zeman.

Odkázal při tom na předchozí setkání s patnácti nejúspěšnějšími podnikateli Jesenicka.

Podle jeho slov hejtman předložil jasný návrh, že Olomoucký kraj je ochoten převzít jesenickou nemocnici do svého vlastnictví.

K dalšímu fungování zdravotnického zařízení se vyjádřil hejtman Olomouckého kraje.

„Za Olomoucký kraj máme v programovém prohlášení, že je prioritou pro město je zachovat zdravotní péči. Problém je, co s jesenickou nemocnicí a sestavou čtyř oborů a spádovostí čtyřicet tisíc obyvatel," poznamenal Jiří Rozbořil s tím, že udělá vše pro to, aby penzum zdravotní péče zůstalo zachováno.

Že by některý z oborů jesenické nemocnice měl ukončit svou činnost, si její ředitel nedovede představit. „Stojím si za svým, že čtyři obory tu musí zůstat," dodal ředitel Jan Jedlička.

"Sudety zdraví Krym"

Po poledni před zlatohorským kostelem čekalo pak na Miloše Zemana přes sto padesát místních.

Někteří měli v rukou fotoaparáty, jiní pohlednice s fotkou prezidenta. Čekání jim znepříjemňoval déšť.

Na začátek setkání se dostavila také skupinka protestujících s transparentem: Sudety zdraví Krym.

Prezident skupinku vyzval, aby se vyjádřila, než pronesl úvodní slovo, její účastníci odešli.

Během diskuse s lidmi se Miloš Zeman vyjádřil k obnovení těžby zlata.

„Podpořil bych obnovení těžby zlata, protože jeho cena se na světových trzích od zastavení těžby v roce 1993 mnohonásobně zvýšila, takže by se těžba vyplatila," vysvětlil Miloš Zeman svůj postoj.

Prezidentovi Zemanovi ve Zlatých Horách vzdala hold Zlatohorská garda. Ta mu předala symbolickou hroudu zlata.

Zlatohorská garda před polednem přivítala prezidenta Zemana ve Zlatých Horách. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jediné město, kde pramení slivovice

Vyjádřil se také k místní krajině a přírodním zdrojům.

„Máte zde obrovské přírodní bohatství, které lze využít k rekreaci, ale i obrovské zásoby dřeva. To se často vyváží v surovém stavu. Proč nevyužít bohatství které tu máte? Proč tu nevybudovat řadu dřevozpracujících podniků, místo k vývozu dřeva by vznikaly menší a střední výrobny, které by zvýšily zaměstnanost," navrhl řešení, které by podle něj pomohlo přispět ke snížení nezaměstnanosti.

Od Zlatých Hor dostal jako dar rýžovací pánev se zlatinkami a poté patnáctiletou „zlatohorskou důlní vodu".

Když se jí napil, řekl: „Minerály v této vodě mě velmi zaujaly. Mám pocit, že jste jediné město, kde v důlních chodbách pramení slivovice," okomentoval skutečný obsah lahve.

Po rozloučení s obyvateli se vydal na návštěvu společnosti Česko-slezská výrobní, a. s., která se do širšího povědomí dostala například výrobou kontejnerů, které sloužily jako zázemí pro sportovce a týmy na olympijských hrách v Soči v roce 2014.

Prezident Zeman ve společnosti Česko - slezská výrobní ve Zlatých Horách

Zaměstnanci společnosti Česko-slezská výrobní ve Zlatých Horách čekají na setkání s prezidentem Zemanem

Prezident Zeman ve společnosti Česko-slezská výrobní ve Zlatých Horách. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

První dáma mezi seniory

Ivana Zemanová navštívila dnes dopoledne penzion pro seniory v Bezručově ulici v Jeseníku. Obyvatelé měli z její návštěvy velkou radost. Prohlédla si zařízení i pokoje klientů.

Vyzkoušela si i výtvarnou techniku enkaustika, která spočívá v malování horkým voskem. Návštěva končila setkáním s obyvateli penzionu v jídelně, které bylo velmi neformální a přátelské.

Oběd bude mít prezidentská delegace připravený ve dvě hodiny odpoledne ve zlatohorském hotelu Praděd Thamm, zúčastnit by se měli i pozvaní podnikatelé z celého Olomouckého kraje.

"Už ho nejspíš nikdy neuvidím"

Čtvrteční program prezidentské návštěvy začal na Střední škole gastronomie a farmářství v Jeseníku.

Studenti hlavu státu i přes hustý déšť přišli vítat před školu. Prezidenta uvítala ředitelka školy Silvie Pernicová.

Příjezd prezidentské kolony se stal atrakcí pro učně, kteří na chvíli přerušili praktický výcvik a v bílých pracovních úborech zvědavě nahlíželi z oken.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Střední školy gastronomické v Jeseníku

Studenti na besedě s prezidentem v Jeseníku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Na besedu s prezidentem republiky se v jídelně střední školy gastronomie a farmářství shromáždila zhruba stovka studentů se svými pedagogy.

„Je to výjimečná příležitost vidět prezidenta republiky, za celý život už ho nejspíš nikdy neuvidím," řekl žák 2. ročníku oboru řezník Ondřej Frančák.

Otázku plánuje prezidentovi položit učeň třetího ročníku oboru kuchař číšník.

„Chtěl bych se zeptat, jestli se legalizuje marihuana. Chtěl bych zjistit, jaký na to má názor a jestli to někdy zkoušel," řekl krátce před besedou Jakub Svoboda.

Velký pokrok: dáváte do párků maso

Studenti školy přivítali prezidenta na besedě chlebem a solí.

„Podporuji ty obory vzdělávání, které vedou k uplatnění mladých na trhu práce. Vy takový obor studujete," řekl na úvod prezident.

Zároveň pochválil výrobky studentů – tlačenku a párky, které měl k snídani.

„Vy ještě do učňovských párků dáváte maso, to je velký pokrok, protože existují firmy, které vyrábějí párky jež se dají jíst i v postní době, protože žádné maso neobsahují," vysvětlil Miloš Zeman.

V další debatě se studenti ptali třeba na názor prezidenta na zavedení eura, na jeho názor na Romy a nebo na to, jak je těžké se dostat do politiky.

Na závěr mu jako dar předali výrobky oboru cukrář pekař a řezník uzenář, nechyběly mezi nimi svatební koláčky a játrový sýr, což jsou tradiční výrobky školy, které získaly titul Regionální potravina Olomouckého kraje.