Před pátou hodinou odpoledne dorazila prezidentská kolona do Hanušovic, podhorského města na Šumpersku.

Miloš Zeman je tak po osmdesáti letech prvním nejvyšším ústavním činitelem, který do města s třemi tisíci obyvatel přijel.

U pivovarské restaurace jej přivítala starostka města Ivana Vokurková, předseda představenstva pivovaru Holba.

Spolu s olomouckým hejtmanem si připili hanušovickým pivem.

Lidé z Hanušovic čekají na setkání s prezidentem Zemanem

Lidé z Hanušovic čekají na setkání s prezidentem Zemanem. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Čtyři sta fanoušků, jeden odpůrce 

Prezident Miloš Zeman se pak v podvečer setkal s obyvateli Hanušovic. Ve třítisícovém městě měl při prezidentských volbách v roce 2013 velkou podporu, svůj hlas mu dalo 75 procent voličů.

Na setkání dorazilo čtyři sta místních lidí, z toho jediný člověk s červenou kartou, svůj protiprezidentský postoj však neargumentoval.

Hanušovické zejména zajímalo, co vláda udělá pro zlepšení života ve městě. Na to prezident reagoval: „Můj úkol jako každého ústavního činitele je jednoznačně pomoci alespoň trochu ke snížení nezaměstnanosti. Nezaměstnanost není jen ztráta příjmu, ale i lidské důstojnosti. Když člověk nemá práci, cítí se někdy méněcenný," uvedl.

Zmínil, že před dvěma týdny v souvislosti se zlepšením zaměstnanosti přijal čínskou delegaci, která má v úmyslu koupit společnost Tatra.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Hanušovic

Odpůrce prezidenta Zemana s červenou kartou v Hanušovicích. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Tunel? 10 miliard se dá použít lépe

Vyjádřil se také k otázce tunelu pod Červenohorským sedlem, jehož vybudování by stálo přibližně deset miliard.

„Je vyhozenou investicí, pokud by končil v Jeseníku. Je užitečnou investicí, pokud by vedl dále do Polska. S polskou stranou je tedy třeba jednat o prodloužení komunikace, která by spojila obě země. Pak má tunel smysl," uvedl Miloš Zeman.

Podle něj by se pro rozvoj Jesenicka, Hanušovicka a Šumperska dalo částky desíti miliard korun využít lépe, než stavět tunel, který nikam nevede.

Nechceš práci, konec s dávkami

Místní také zajímalo, jak se staví k otázce nepřizpůsobivé romské menšiny.

„Mám rád termín nepřizpůsobivý, ten neodkazuje na etnikum, ale na chování lidí. Nepřizpůsobivý je ten, kdo bez vážných důvodů odmítá nabízenou práci. Je jedno zda je Rom či není, protože i bílých flákačů je spousta. Můj návrh je: když odmítneš práci, přijdeš o sociální dávky kromě existenčního minima," řekl prezident s tím, že v této souvislosti je potřeba brát ohled na případy, kdy lidé pracovat nemohou.

Po setkání s obyvateli předal starostce Hanušovic Ivaně Vokurkové stuhu na prapor. Protože však město prapor nemá, dekoroval prezident přímo starostku.

Od města pak dostal dárkovou tašku s knihou o Hanušovicích, dřevěnou plastiku místního řezbáře Jaroslava Pecháčka s názvem Nevinnost a od místního pivovaru měděný 1,5 litrový korbel s věnováním a dárkový koš.

Poté se vydal na cestu do třicet kilometrů vzdálených Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku, kde jej čeká večeře a kde také stráví noc.

Čtvrtek na Jesenicku

Čtvrteční program prezidenta republiky bude patřit Jesenicku.

Miloš Zeman má dopoledne v plánu diskusi se studenty Střední školy gastronomické v Jeseníku, po poledni se setká s obyvateli Zlatých Hor, navštíví take Česko-slezskou výrobní společnost, která zaměstnává téměř tři sta lidí a do širšího povědomí se dostala například výrobou mobilních kontejnerů, které posloužily jako zázemí sportovcům a organizátorům na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014.

Odpoledne chce Miloš Zeman navštívit jesenickou nemocnici, která se již dříve potýkala s finančními problémy, vpodvečer má v plánu setkání s místními obyvateli na Masarykově náměstí v Jeseníku.

I Have A Dream

Společně s Milošem Zemanem přijela na Moravu i jeho manželka Ivana. Ta má v kraji svůj program, ve středu se vydala na pevnůstku v Křelově u Olomouce a poté do muzea tvarůžků v Lošticích.

Oficiální program Ivany Zemanové ve středu skončil prohlídkou papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku. První dáma se podívala na manufakturu a vyzkoušela si výrobu papíru.

Pak zamířila do Priessnitzových lázní Jeseník, kde se bude konat slavnostní večeře a kde bude manželský pár ubytovaný.

Prezident si z uvítání v Olomouci veze na sever i originální dárek od olomouckého hejtmana - gramofon a desky s jeho oblíbenou kapelou Abba.

Píseň švédských hitmakerů I Have A Dream z konce 70. let dokonce zazněla z reproduktorů na úvodním setkání v budově krajského úřadu.

Kyselá piva z minipivovarů nemám rád

Hejtman Jiří Rozbořil se zajímal také o to, na který bod z programu návštěvy Olomouckého kraje se prezident těší nejvíc.

„Vím, že pivo Holba premium vyhrálo anonymní soutěž o nejlepší české pivo. Na to se těším, protože toto vítězné pivo není běžně nabízeno v restauracích. Samozřejmě se těším také na Jeseníky, ale v těch už jsem byl tolikrát, že to pro mě není nový zážitek. Nikdy jsem se netajil tím, že mám rád dobré pivo. Naopak nemám rád kyselá piva z minipivovarů," poznamenal prezident.

Prezidentský pár s olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem s chotí

Prezidentský pár s olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem s chotí. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Prezident Miloš Zeman na setkání se krajskými zastupiteli a starosty obcí v sídle hejtmanství v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na setkání se krajskými zastupiteli a starosty obcí v sídle hejtmanství v Olomouci. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Třetí nejzadluženější kraj v zemi

Svou druhou prezidentskou vizitu kraje zahájil Miloš Zeman s manželkou před sídlem hejtmanství v Olomouci, kde kolona s hlavou státu zastavila po půl jedenácté.

Na místě prezidentský pár přivítal hejtman Jiří Rozbořil a jeho choť.

Obě ženy dostaly kytice a všichni se vydali do krajského úřadu, kde je na programu soukromá schůzka prezidenta a hejtmana.

Příjezdu Miloše Zemana přihlížely desítky lidí.

Miloš Zeman se po jedenácté hodině setkal se členy Zastupitelstva Olomouckého kraje a nově zvolenými starosty obcí.

Ptali se ho například na tunel pod Červenohorským sedlem, na spory v Agentuře pro sociální začleňování, bavili se také o zadluženosti Olomouckého kraje.

Prezident připomněl, že kraj je třetí nejzadluženější v zemi.

Hejtman Jiří Rozbořil to potvrdil s tím, že dluhy vznikly v době, kdy se masivně čerpaly evropské dotace a veřejně přislíbil, že kraj už se dál zadlužovat nebude.

Tunel bez napojení nemá smysl

Prezident Miloš Zeman na setkání uvedl, že stavba tunelu pod Červenohorským sedlem nemá bez dalšího dopravního napojení z Jeseníku smysl.

Podpořil protestující pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování. Podle něj k rozdělení této instituce není žádný důvod. Je prý jen "úhybným manévrem" pro odvolání schopného ředitele.

Kritizoval ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá.

Většina pracovníků začala v pondělí kvůli neshodám s ministrem o budoucnosti agentury stávkovat.

Kanál stále ve hře

Prezident Miloš Zeman v úterý v Olomouci připomněl i téma vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, které by propojilo Severní, Baltské a Středozemní moře.

„Kanál je takový můj sen. Jsem velmi rád, že slovenský premiér Robert Fico se v úterý veřejně vyjádřil ve prospěch této stavby. Její podstatná část by měla vést Olomouckým krajem, což by samozřejmě znamenalo vytvoření nových příležitostí v kraji. Ten má, jak už jsem řekl, třetí největší míru nezaměstnanosti v republice," sdělila hlava státu na setkání se zástupci krajské samosprávy a představiteli obcí.

Pelikánova ulice

Prezident také na setkání olomouckému primátorovi Antonínu Staňkovi připomněl dřívější příslib od jeho předchůdce.

„Minulý pan primátor mi slíbil, že některá z olomouckých ulic nebo náměstí bude pojmenovaná po Jiřím Pelikánovi. Je to jedna z mála evropských osobností, která by si v Olomouci svoji ulici nebo náměstí zasloužila," řekl Miloš Zeman o olomouckém rodákovi, politikovi, novináři a vydavateli exilového časopisu Listy.

„Budeme na tom pracovat, protože ve městě vznikají nové ulice, budeme tedy tu vhodnou hledat," ujistil Antonín Staněk.

Švédská pop-music na uvítanou

Miloš Zeman pak převzal dar – gramofon vyrobený v Litovli a gramofonovou desku jeho oblíbené skupiny ABBA.

Úryvek jedné z písní této švédské skupiny zazněla přímo na setkání.

Na oplátku předal prezident hejtmanovi skleněnou sadu české výroby, která zahrnovala mísu a skleničky. Jedná se už o druhý dárek, který Miloš Zeman získal od hejtmana Olomouckého kraje.

V minulém roce, kdy region navštívil poprvé, si odvezl zvon z dílny Marie Tomáškové Dytrychové z Brodku u Přerova.

Gramofon vyrobený v Litovli, který dostal prezident Miloš Zeman jako dar od olomouckého hejtmana Rozbořila

Gramofon vyrobený v Litovli, který dostal prezident Miloš Zeman jako dar od olomouckého hejtmana Rozbořila. Autor: DENÍK/Magda Vránová

První dáma na fort a pak na tvarůžky

První dáma se setkání se zastupiteli neúčastnila, odjela se svou kolonou na prohlídku Fortu Křelov u Olomouce, pevnost, kde se v současné době nachází muzeum a slouží také pro pořádání kulturních akcí.

Manželka prezidenta si ve fortu prohlédnout muzeum, vystoupit na vyhlídku s dalekohledy a podívala se i do kasemat se střílnami.

Ivana Zemanová si vybrala prohlídku pevnosti v Křelově jako jedno z možných míst, které jí kraj nabídl k návštěvě zejména proto, že má ráda historii.

Po prohlídce ji tam čekal oběd, z menu si zvolila biftek.

Cesta první dámy pak bude pokračovala do Loštic do Muzea Olomouckých tvarůžků.

To bylo nově vybudováno a slavnostně otevřeno v červnu minulého roku a prostřednictvím předmětů, fotografií i videí mapuje výrobu slavného aromatického sýru.

Po obědě do Lutína

Prezident Miloš Zeman se po slavnostním obědě v Olomouci vydal do nedalekého Lutína, kde sídlí společnost Sigma Group a.s.

Firma zaměstnává přes pět se lidí a věnuje se vyrobě čerpadel pro energetiku, vodní hospodářství, zemědělství, strojírenství nebo hutě a doly. Své výrobky vyváží na Slovensko a do Polska, ale take například do Indie, Egypta či Turecka.

Hlavní cíl: drsný sever

V Olomouckém kraji je prezident od svého zvolení v roce 2013 již podruhé, při první návštěvě v březnu 2014 zavítal na Olomoucko, Prostějovsko a Přerovsko.

Tentokrát se po krátkém úvodu v Olomouci vydá do severní části regionu, sužovaném mnoha problémy - vysokou nezaměstnaností, špatnou dopravní dostupností i tzv. odlivem mozků.

Prezident bude po dvě noci ubytován v jesenických lázních, během tří dnů kromě Jeseníku navštíví i Zlaté Hory, Hanušovice a Šumperk.

93letá příznivkyně: Lidé nemají úctu

Příjezd prezidenta Miloše Zemana ke krajskému úřadu v Olomouci vyhlížela po desáté hodině dopoledne i Marie Hušáková.

Třiadevadesátiletá stařenka bydlí nedaleko. Ráno nejprve navštívila lékaře na blízké železniční poliklinice, cestou zpět si sedla na lavičku a vyčkávala na prezidentskou kolonu.

Miloše Zemana si cení. „Líbí se mi, že říká pravdu, že říká věci tak jak jsou a jako prezidenta ho ctím," uvedla s tím, že podle ní by jej měli uznávat všichni.

„Jednou je to hlava státu a tak by k němu lidi měli mít úctu. Oni ji ale nemají a dovolí si na něj házet vajíčka," postěžovala si krátce před půl jedenáctou.

Pivovar v Hanušovicích a hotel v Jeseníku

Na pozvání hejtmana se prezident ve středu zúčastnil obědu v olomoucém NH hotelu, kde byli i poslanci a senátoři zvolení za Olomoucký kraj.

Po druhé hodině odpoledne pak prezidentská delegace zamířila do společnosti Sigma Group v Lutíně, Miloše Zemana zde čekalo i setkání se zaměstnanci.

Poté se kolona s hlavou státu přesune na sever pod jesenické vrcholy, prezident se tam na dvě noci ubytuje v hotelu Priessnitzovy lázně v Jeseníku.

Ještě před tím ale navštíví v Hanušovicích pivovar a setká se tam s veřejností.

Na závěr středečního programu je naplánovaná večeře s olomouckým hejtmanem i osobnostmi a radními z Olomouckého kraje.

Setkání veřejnosti s prezidentem republiky13. května – Hanušovice, 17.30, prostor před pivovarskou restaurací
14. května – Zlaté Hory, 12.10, Kostelní ulice (proluka naproti radnici)
14. května – Jeseník, 17.30, Masarykovo náměstí
15. května – Šumperk, 12.30, Hlavní třída u divadla

Termální lázně i Zlaté Hory

Většinu čtvrtečního programu stráví prezident v Jeseníku, čeká jej tam mimo jiné návštěva Střední školy gastronomie a farmářství, návštěva jesenické nemocnice a setkání s občany na Masarykově náměstí.

Na programu je ve čtvrtek i cesta do Zlatých Hor s návštěvou společnosti Česko-slezská výrobní, u tamního kostela by hlava státu měla také pohovořit s místními.

Závěrečný den prezidentské "vizity" pak začne Miloš Zeman v termálních lázních ve Velkých Losinách, poté se přesune do Šumperku, kde se od půl jedné odpoledne na Hlavní třídě setká s obyvateli města.

V pátek po 16. hodině pak prezident Zeman svou druhou návštěvu Olomouckého kraje oficiálně ukončí a odjede zpět do Prahy.