V okrese Šumperk získal Andrej Babiš 41 procent hlasů, druhý v pořadí Petr Pavel 27, třetí Danuše Nerudová čtrnáct, čtvrtý Pavel Fischer sedm.

Ještě větším rozdílem skončilo první kolo voleb na Jesenicku. Zde získal Andrej Babiš 46 procent, Petr Pavel 27, Danuše Nerudová 11, čtvrtý Jaroslav Bašta sedm.

Podle starosty Šumperku Miroslava Adámka (nestraník zvolen za ANO 2011) se dal výsledek voleb na Šumpersku předpokládat. Hnutí ANO mělo i v předchozích volbách v okrese vysokou podporu.

„Okresy okolo hranic jsou spíše přikloněny k hnutí ANO, pan Pavel má jednoznačnou podporu ve velkých městech. Je to zajímavý start pro druhé kolo, kde si myslím, že jsou šance jsou na obou stranách vyrovnané,“ řekl.

Výsledky voleb na Šumpersku | Jesenicku

Zaujme ten, kdo více slíbí?

Starosta Zábřehu František John připomenul, že obyvatelé venkovských oblastí se potýkají s většími problémy v dostupnosti dopravy, zdravotní péče nebo v oblasti zaměstnanosti.

„To jsou problémy, které lidé v Praze nemusí tolik řešit. Pro lidi na venkově jsou tak atraktivnější více populistické nabídky, zaujme je ten, kdo více slíbí. Andrej Babiš je navíc mnohem známější, byl neustále v televizi. Petr Pavel je známý pro lidi, kteří se o politiku více zajímají,“ řekl František John.

Celostátně těsně zvítězil Petr Pavel nad Andrejem Babišem. Rozdíl mezi oběma činil tři desetiny procenta hlasů.

Kraj patří Babišovi, Jesenicko nejvíc

Po sečtení všech okrsků v celém Olomouckém kraji dalo Andreji Babišovi hlas 39,6 % voličů. Druhý Petr Pavel zde nasbíral 29,7 %  a třetí Danuše Nerudová 13,8%.

Mezi jednotlivými částmi kraje se Andreji Babišovi nejvíce daří na Jesenicku (46%) a Přerovsku (43%).

V prezidentských volbách před pěti lety ovládl v Olomouckém kraji první kolo Miloš Zeman se 45%, druhý Jiří Drahoš zde nasbíral 23% a třetí Pavel Fischer 10%.

V historicky prvních přímých volbách prezidenta v roce 2013 vyhrál první kolo v kraji Miloš Zeman s 27%, druhý skončil Jan Fischer se 18% a třetí Karel Schwarzenberg se 17%.