„Je to hodně. Tak vysoká účast je v tuto hodinu neobvyklá, neměli jsme ji už hodně dlouho,“ poznamenala vedoucí Odboru správního a vnitřních věcí Městského úřadu Šumperk Petra Štefečková.

V Zábřehu byla k 18. hodině účast 38 procent.

„Byla jsem v několika místnostech a od druhé hodiny, když se otevřely volební místnosti, se tvořily fronty. Zapisovatelky je musely trochu korigovat,“ popsala mluvčí města Zábřehu Lucie Mahdalová.

Fronty se okolo 14. hodiny tvořily i u volebních místností v Šumperku, ale například i v Rapotíně.

„Lidí chodilo hodně, teď to trochu začíná upadat. Pokazilo se počasí, možná se ve větším lidé vydají volit zase v sobotu,“ doplnila Petra Štefečková.

V Zábřehu zaznamenaly velký zájem o přenosné volební schránky.

„Oproti předchozím volbám máme stoprocentní nárůst. Lidé pořád volají. Tolik žádostí vůbec nebývá zvykem,“ doplnila Lucie Mahdalová.

Minule triumfoval Zeman už v prvním  kole

Obyvatelé regionu míří do některé z 240 volebních místností. Na výběr mají z osmi kandidátů. O post hlavy státu se uchází Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Tomáš Zima, Karel Diviš a Marek Hilšer.

Některý z nich nahradí v březnu Miloše Zemana, který byl prezidentem uplynulých deset let.

Při posledních volbách v roce 2018 získal v prvním kole dosluhující prezident na Šumperku 45 procent hlasů, na Jesenicku 51 procent.

Volební místnosti jsou otevřeny v pátek do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pokud žádný z kandidátů nezíská přes padesát procent hlasů, bude se v pátek 27. a v sobotu 28. ledna konat druhé kolo. Do něj postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.