První krok odstartoval podpis deklarace o spolupráci s městem Jeseník při nedávné návštěvě zástupců radnice a lázní, kteří do Austrálie odcestovali na pozvání města a lázní Moree. První kontakty inicioval jesenický rodák žijící právě v Moree.

„O naší návštěvě se psalo i v Sydney Harald. Na velvyslanectví nás hostil Vít Kolář ze Šumperka, který je v Austrálii konzulem,“ řekl po návratu z Austrálie místostarosta Jeseníku Jiří Staňa.

Překvapený z cesty se vrátil předseda představenstva Priessnitzových léčebných lázní Jeseník Vladimír Odehnal. Od cesty si moc nesliboval. Australané však chtějí vytvořit síť lázní a při léčbě v nich propojit tradiční léčitelské metody s moderní balneoterapií. „Zajímá je Priessnitz, který v Česku není stále doceněn, ale ve světě je znám,“ řekl Odehnal.

Austrálie chce investovat čtrnáct milionů dolarů do rozvoje lázeňství. Stávající úroveň je s tradiční českou nesrovnatelná.

„Klienta uloží do zásadité, čtyřicet stupňů teplé vody a tím léčí. Mají dobrou úroveň ubytování, ale v medicínské a lázeňské péči jsou teprve na začátku. Je otázka, jestli naše metody jsou přenosné do Austrálie,“ uvedl Odehnal.

Možnost skutečné spolupráce si lázně ověří už v květnu, kdy do Jeseníku dorazí delegace z Moree. Australané mají zájem vyzkoušet léčbu v jesenických lázních a ověřit si Priessnitzovy metody na vlastní kůži.

Australská klientela je podle předsedy představenstva hodně zajímavá. „Každý Australan, který je na slušné příjmové úrovni, plánuje každý rok cestu do Evropy, a to je pro nás zajímavé. Navíc jejich sezona probíhá v době, kdy u nás naše končí,“ dodal Odehnal.