„Vodoléčba, lázeňství, Jeseníky a Vincenz Priessnitz jsou již bezmála dvě stě let navzájem propojené pojmy. Olomoucký kraj se k těmto tradicím hlásí a váží si odkazu svých velkých rodáků," uvedl hejtman Jiří Rozbořil. Právě Olomoucký kraj tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze do seznamu navrhl.

Nominaci posuzovali historici, etnologové a Národní rada pro tradiční lidovou kulturu. Na jejich doporučení zápis loni před Vánocemi schválil ministr kultury Daniel Herman.

„Ze zápisu máme velkou radost a věříme, že pomůže nejen v popularizaci Priessnitzova nadčasového léčitelství, ale bude také přínosem pro vnímání Jesenicka jako zajímavého regionu s jedinečnou tradicí," uvedl předseda Společnosti Vincenze Priessnitze Jaroslav Novotný.

„Vždyť v lázních na Gräfenberku se léčila a setkávala politická i kulturní elita tehdejší Evropy i zámoří," dodal Jaroslav Novotný.

Jesenický rodák Vincenz Priessnitz je považován za zakladatele prvních vodoléčebných lázní světa. Ty dnes nesou jeho jméno. Priessnitzovy léčebné metody jsou považovány za základ moderní hydroterapie a přírodního léčitelství.

Z léčebných metod mezi veřejností zlidověl Priessnitzův zábal. Řada lidí jej používá jako prostředek k lokálnímu prokrvení, při angíně, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli či k relaxaci kosterního svalstva.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky zřídil tehdejší ministr kultury v roce 2008. Jeho cílem je ochrana, zachování, rozvoj a podpora nemateriálního dědictví na území Čech, Moravy a Slezska. Na seznamu se dnes nachází dvanáct položek. Mezi nimi například slovácký verbuňk nebo jízda králů.