„Je pravda, že již netrpělivě čekáme od ministerstva na další pokyny k přijímacímu řízení, zatím je v tom trochu chaos. My zde navíc máme obory, na které se konají talentové zkoušky již v lednu, takže žáci musejí podávat přihlášku do konce listopadu,“ řekl zástupce ředitele Vyšší odborné a střední průmyslové školy v Šumperku Stanislav Melichar. Škola bude od příštího roku přijímat přibližně stejný počet studentů jako loni.

Řada ředitelů má navíc obavy, že do začátku září nebudou vědět, kolik dětí v prvních ročnících usedne do lavic. Podle nového systému totiž žáci poté, kdy obdrží vyrozumění o přijetí, jsou povinni do pěti dnů odevzdat zápisový lístek, kterým potvrdí, že na střední školu nastoupí.

Řada deváťáků s dobrým prospěchem může být přijata třeba na všechny tři střední školy. Háček je v tom, že za měsíc si budoucí student může svou volbu rozmyslet, lístek vyzvedne a přihlásí se na další školu, která jej přijala.

„Z toho máme opravdu poněkud obavy, ale uklidňuje nás to, že o naši školu byl vždy zájem. Letos bude vzhledem k možnosti podávání tří přihlášek ještě daleko větší,“ řekl ředitel šumperské obchodní akademie Tom Ristovský.

Většina středních škol od klasických písemných přijímacích zkoušek již upouští, většinou je kritériem pouze průměrný prospěch z posledních ročníků základní školy. Konkurence mezi středními školami je ovšem veliká, některé dokonce studenty lákají na nejrůznější výhody, jako například bezplatné získání řidičského průkazu.

Snad nejdále v republice zašlo gymnázium ve Skutči ve východních Čechách, kde budoucím studentům nabízejí notebook. Šumperské gymnázium naopak podmínky pro přijetí zpřísnilo. Ještě loni se na školu dostali bez zkoušky žáci s průměrem do 1,2.

„Kritéria pro příští školní rok jsou zatím nastavena tak, že bez přijímacích zkoušek se dostanou žáci, kteří měli na vysvědčení z osmé třídy a pololetí deváté samé jedničky, nebo maximálně v každém pololetí jednu dvojku. Ostatní absolvují přijímací zkoušku, která se skládá z testu studijních předpokladů v délce šedesáti minut,“ uvedl zástupce ředitele šumperského gymnázia Milan Maceček. Gymnázium si totiž letos může pečlivěji vybírat. Pro čtyřleté studium příští rok otevře jen tři třídy, letos jsou to ještě čtyři. „Více tříd otevřít nemůžeme, nemáme k dispozici dostatek učeben,“ zdůvodnil Maceček.