Vedení kraje chce do konce března představí plán, který má zmírnit dopady krize na regionální úrovni. Kvůli současné situaci už kraj provedl určitá opatření.

„Vytváříme rezervu, a to ve výši čtyři procenta z provozních výdajů. Vzniká tak další možnost pro případ, kdyby se něco dělo. Musíme myslet na to, že celý rok je před námi,“ řekl Ivan Kosatík, náměstek hejtmana.

Radní se také zavázali urychlit přípravy výstavby rychlostní silnice přes Mohelnici na Hradec Králové. Stejně tak chtějí dokončit obchvat Olomouce výstavbou východní tangenty.

„V oblasti dopravy bude Olomoucký kraj usilovat o zahájení stavby komunikace R 35 jako alternativy k dálničnímu spojení s Prahou ve směru Mohelnice – Moravská Třebová – Hradec Králové. Bude mít zájem také na dokončení rekonstrukce silnice přes Červenohorské sedlo a výstavbě spojení Přerov – Olomouc a Olomouc – Šternberk,“ uvedl Ivo Heger z tiskového oddělení krajského úřadu.

Nemocnice dostanou sto milionů

Mezi nemocnice hodlá kraj ročně rozdělit sto milionů korun. Zvýšit by se měl například i počet obvodních a praktických lékařů.

„V určitých lokalitách je situace vážná. Trápí nás to třeba na Hanušovicku nebo u Libavé,“ sdělil Michael Fischer, náměstek hejtmana.

Krajští hejtmani chtějí také společně prosadit zrušení regulačních poplatků. „Všichni máme vůli vytvořit legislativní návrh na jejich plošné zrušení, “ vysvětlil Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje.

Zcela nově zavede kraj motivační stipendia pro žáky některých učebních oborů, jichž je na trhu práce nedostatek. Zároveň zůstanou zachována dosavadní stipendia pro studium na zahraničních vysokých školách.

„Během následujícího roku bychom chtěli připravit optimalní prostředí, abychom mohli od školního roku 2010 stipendia spustit,“ dodal náměstek hejtmana Pavel Sekanina.

Krajské ředitelství policie a zachovat vojáky

Kraj bude podporovat bude i kulturní instituce s regionální působností, například Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Šumperk nebo Moravskou filharmonii.

Obce a neziskové organizace mohou počítat se zvýšením podpory zejména z Programu obnovy venkova, pomoci se dočkají také poskytovatelé sociálních služeb.

Radní chtějí podpořit vznik krajského ředitelství Policie České republiky a budou usilovat o zachování vojenských posádek regionu včetně sídla Velitelství společných sil v Olomouci.

Lucie Herberová, Stanislava Rybičková