Z budovy na ulici 28. října zmizeli stavební dělníci.

„Prý už to bude brzy hotové. Zajímalo by mě, jak to bude uvnitř vypadat,“ řekla Milena Kratochvílová, která okolo budoucí bibliotéky často chodí.

Ředitelka knihovny potvrdila, že stavební práce jsou dokončeny. „Instaluje se nábytek a vybavení, které budou 31. července předány,“ sdělila Kamila Šeligová.

Samotná bibliotéka zabere dvě patra budovy. V přízemí se bude nacházet půjčovna pro děti a mládež a zázemí, v prvním patře malý sál a půjčovna pro dospělé.

Nový vizuální styl

Knihovna bude mít nový vizuální styl.

„Logo znázorňuje hřbety knih, jsou v něm patrna písmena MK, což je zkratka názvu městská knihovna,“ objasnila podobu vizuálu Kamila Šeligová. Logo vytvořil umělec původem ze Zábřehu Aleš Kauer. Ten také stojí za nápadem vyzdobit schodiště mezi jednotlivými patry budovy básněmi.

Prostory knihovny působí velkorysým dojmem, podle Kamily Šeligové je ale podlahová plocha srovnatelná s obdobnými zařízeními v okresních městech v Česku.

„Pokud bychom nevyřazovali publikace, bude knihovna za pět let zaplněná. Každý rok nám jich přibyde dvacet devět metrů,“ řekla.

Učebny i velký sál

V nejvyšším patře budovy se nachází učebny pro vysokou školu, která nyní působí v prostorách Střední zemědělské školy na opačném konci města. A také velký sál s kapacitou až sto osmdesát lidí s gastrozázemím. V suterénu jsou pak klubovny.

Ty budou sloužit jako terapeutická místnost, pro zkoušky hudebních těles nebo jako zázemí spolků.
Kvůli stěhování výpočetní techniky nebude od pondělí 30. července do pondělí 6. srpna v provozu více než dvacítka knihoven na Šumpersku, které jsou připojeny na server šumperské knihovny.

Od 6. srpna bude ve městě půjčovat pouze pobočka Sever, Městská knihovna T. G. Masaryka začne sloužit čtenářům v pondělí 3. září. Už v sobotu 1. září bude slavnostně otevřena a lidé si budou moci celou budovu prohlédnout.