„Už se těším, Šumperk se mi líbí. Už jsme tu byli i nakupovat," řekl Pavel Stašák, který s dalšími klienty a v doprovodu vychovatele už Šumperk několikrát navštívil.  Pavel si ani nepamatuje, kolik let strávil ve šternberském ústavu, ale prý hodně. Už brzy se jeho život změní, v Šumperku bude mít vlastní bydlení, více soukromí a povede téměř zcela samostatný život. Jedna z budov šternberského Vincentina, které se stará o lidi s mentálním a fyzickým hendikepem, se totiž zavírá. Téměř sedmdesát klientů ústavu se pak přestěhuje do menších objektů, které se nyní přestavují v různých městech Olomouckého kraje.

„Transformace, tedy přeměna Vincentina, zahrnuje rekonstrukce, nákup i stavby nemovitostí v rámci celého kraje. Cílem je vytvořit pro naše klienty bydlení, které se bude maximálně blížit domácímu prostředí. Od této změny se očekává především zlepšení kvality jejich života," vysvětlil ředitel Vincentina Šternberk Karel Ryjáček

Bydlení zcela odlišné od ústavní péče se v Šumperku připravuje ve vilkách na Masarykově náměstí a Revoluční ulici v Šumperku. Obě jsou majetkem kraje, který také hradí náklady projektu.

„V Revoluční ulici vzniká chráněné bydlení určené pro šest lidí. Naši klienti se už tři čtvrtě roku učí samostatnosti a praktickým dovednostem, aby mohli fungovat samostatně, jen s malou mírou podpory. Hledáme pro ně také pracovní uplatnění. Počítáme, že v červnu uspořádáme den otevřených dveří, aby se klienti seznámili se svými sousedy a oni s nimi," řekl vychovatel Jiří Krňávek.

Zatímco v bytech v Revoluční ulici již finišují přípravy na stěhování nových nájemníků, stavební úpravy ve vile vedle šumperského gymnázia jsou ještě v plném proudu a vše by mělo být hotovo zřejmě v červenci. „V objektu na Masarykově náměstí vznikne domov pro osoby se zdravotním postižením, bude se jednat o dvě domácnosti, každá s kapacitou šest osob. Personál tam bude fungovat nepřetržitě, zatímco do bytů v Revoluční ulici budeme pouze v určené hodiny docházet," dodal Jiří Krňávek.