Po dvou letech příprav se na tom dohodla Agentura ochrany přírody a krajiny se státním podnikem Lesy České republiky.
Přírodní rezervace se ovšem rozšiřuje těsně po té, co v lokalitě kalamitu způsobila březnová vichřice. V rámci rezervace padlé listnáče zůstanou na místě. Vytěží se jen poškozené smrky, aby se zabránilo šíření kůrovce.
„Zdejší suťové lesy, ve stávající rezervaci i jejím okolí, jsou velmi cenné. Převažují tu totiž bučiny, ve kterých najdeme i javory, jasany či jilmy. Vzácností je i to, že je tu celá řada velkých starých stromů, které postupně odumírají, poskytují domov mnoha druhům hmyzu a hub,“ vysvětlil Miroslav Havira z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Dodal, že poškozené listnáče zanechané na místě napomohou například tomu, aby se území stalo atraktivnější pro lesní druhy ptáků.
Podle krajského ředitele podniku Lesy České republiky v Šumperku Pavla Koždoně vichr v okolí Skřítku a Rabštejna poničil zhruba čtyři tisíce stromů.
„Ze tří čtvrtin se jedná o buky, smrk tvoří asi pětadvacet procent. Ten pochopitelně asanovat musíme, protože by se z něj mohl do okolních hospodářských lesů šířit kůrovec,“ vysvětlil Pavel Koždoň.
Žádné omezení pro návštěvníky
V turisticky populární lokalitě Rabštejna nebude rozšíření rezervace pro návštěvníky představovat žádné omezení. V současné době ale kvůli březnové kalamitě stále platí zákaz vstupu do lesů.
Přestože plánované rozšíření rezervace v turisticky oblíbené lokalitě Rabštejn nebude pro návštěvníky znamenat prakticky žádné omezení, aktuálně platí kvůli kalamitě zákaz vstupu do lesů.
Místo je oblíbeným výletním cílem také proto, že uprostřed přírodní rezervace se nachází zřícena hradu. Ten byl založen v polovině 13. století. Již na konci 16. století ale byl nazýván „pustým hradem.“