Jejich předchůdci z Kazachstánu, kteří dokonce byli potomky Čechů, se nebyli schopni ani v zemi svých předků bez asistentky domluvit. Neunesli novou realitu, kdy nemohli sehnat práci a byli závislí na dávkách a těsně před loňskými Vánocemi tajně utekli. Za sebou nechali nezaplacené faktury.

„Tahle rodina je úplně jiná. První, na co se ptali, byla práce,“ pochvaluje si místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ) spolupráci s arménskou rodinou Avetisyanových.

Manželka Artura Avetisyana je výbornou cukrářkou. Ovládá tradiční arménské recepty desertů, nad kterými se sbíhají sliny nejen místostarostovi Staňovi, kterému nejvíce chutná desert s názvem Napoleon. Na profesi cukráře se v jesenickém učilišti připravuje i jejich devatenáctiletý syn.

Rodina se proto svou další budoucnost rozhodla spojit se sladkostmi. Krátce po svém příjezdu do Jeseníku si udělali průzkum a rozhodli se založit si vlastní firmu. Sladkosti od nich chce odebírat několik cukráren a restaurací.

„Hodně nám pomohla firma Astur, která se podílí na polovině investice. Od úřadu práce jsme s manželkou dostali příspěvek a pomohlo nám i město,“ vypočítal Artur Avetisyan. „Zastupitelé odsouhlasili na provoz návratnou půjčku ve výši sto tisíc korun,“ řekl Staňa.

Rodina Avetisyanových to s vlastní firmou myslí vážně. V pátek v jedenáct hodin otevře v prostorách hotelu Staříč kavárnu a cukrárnu Avetis. Slavnostní otevření bude spojené s ochutnávkou arménských specialit.

Avetisyanovi jsou v České republice už tři roky, které prožili v utečeneckém táboře. V rámci integračního programu ministerstva vnitra se dostali do Jeseníku.

„Je to krásné město. Je tady čistý vzduch a doufám, že se nám bude dařit,“ vyjádřil za rodinu přání Artur Avetisyan.