„Pro fotografování mám vášeň a myslím, že lidé to vycítí,“ říká.

Lenka Hoffmannová se fotografování věnuje osmým rokem. K této aktivitě ji přivedla neobvyklá životní zkušenost. „V roce 2006 jsem absolvovala psychoterapii. Říká se, že se tím v člověku uvolní emoce a kreativita, pokud ji má. Já od té doby začala fotit,“ říká obyvatelka Šumperku.

Sama fotografovala na několika velkých akcích: závodu Spartan Race, festivalu Prague Pride nebo na Makabejských hrách, což je mezinárodní židovská sportovní událost podobná olympiádě.

„Většinou se na takové akce přihlásím jako dobrovolník. Dostanu se tak i do zákulisí. Pořád musím mít aparát u oka, abych o nic nepřišla. A čekám, co lidé udělají. Je to strašně namáhavé. Když fotím nějakou akci, večer bývám úplně vyřízená,“ přiznává pětašedesátiletá žena.

Draci (ve žlutém) porazili na domácím ledě Písek 5:1.
TÝDEN OBRAZEM: Draci úřadovali, Jamaha vyprodala sály a sportovci dostali metály
Duo Jamaha v Šumperku 2.března 2019
Duo Jamaha vyprodalo kulturáky. Podívejte se

Má ráda i street foto

Ráda také pořizuje momentky lidí v ulicích, takzvané street foto. Za tímto účelem jezdí do Prahy, kde se pohybuje více lidí různých typů a nebudí tam takovou pozornost.

„S lidmi, které takto fotografuji, do kontaktu nepřicházím. Oni nesmí vědět, že je fotím. Jinak se stylizují a fotky jsou pak k ničemu,“ vypráví Lenka Hoffmannová.

Kdo má zkušenost s pořizováním snímků na ulici, ví, že pokud lidé fotografa zpozorují, většinou utíkají ze záběru, zakrývají si tvář, někteří reagují i agresivně.

„Musí to být určitý typ člověka, aby mohl takto fotit. Já mám pro fotografování vášeň a myslím, že to lidé vycítí. Zjistila jsem, že když fotím, tak se usmívám,“ popisuje nenápadná žena.

„Jednou jsem v Praze viděla krásnou Japonku. Měla štíhlou postavu, byla krásně oblečená. Čekala jsem, až mi přijde do dobrého záběru. Ona mě neviděla, ale až potom jsem si všimla, že za mnou stál celou dobu její manžel. Nic mi neřekl, myslím, že viděl mé zaujetí. Jen se pak usmál, oba se otočili a odešli,“ popisuje svůj zážitek Lenka Hoffmannová.

Své snímky vystavovala kromě rodného Šumperku také ve Valašském Meziříčí nebo na zámku v Plumlově. Na letošek má dohodnuty prezentace v Plzni a v Praze. Od 25. dubna budou její výtvory k vidění také v zábřežském kině Retro.

Masopust v Postřelmově 2019
Postřelmovem projel masopustní průvod. Podívejte se
Dárci krve. Ilustrační foto.
Dárce plazmy lákají v Šumperku dvě centra, starostovi se o nezdá